Opuštěný zámek v Přílepích ve Zlínském kraji byl ve druhé polovině 20. století vyhledávanou porodnicí a svědkem narození tisícovek dětí. I když pozůstatků a připomínek tohoto radostného období skrývají prostory zámku stále ještě dost, postupem času získaly opuštěné prostory i chátrající exteriér smutnou, sterilní a mrazivou atmosféru.

Nejvíce dětí přišlo v přílepské porodnici na svět v roce 1975 – bylo to 1095 novorozenců. Kvůli snižující se porodnosti byla však porodnice v roce 1984 zrušena a zdravotnický provoz skončil o 10 let později. | Foto: Czech Film Commission

„Náš zámek, stejně jako zámek v ZOO Lešné, patřil do zestátnění v roce 1945 rodu Seilernů. Obec ho v minulém století přebudovala na porodnici, dnes je však interiér prázdný. I přesto jde o nádhernou budovu a budu moc rád, když někdo z filmařů projeví zájem, přijede se do Přílep podívat a nejlépe tu i něco natočí,“ říká s úsměvem starosta obce Rudolf Solař.

Zámek se nachází ve stejnojmenné obci Přílepy, která leží 18 kilometrů východně od Kroměříže. Původní tvrz z 15. století byla přestavěna na zámek mezi lety 1852 a 1885, kdy získal svou současnou podobu. Patrová budova má obdélníkový půdorys, pseudorenesanční fasádu a dvoupatrovou nárožní věž. Kolem zámečku je volně přístupný park s množstvím vzácných stromů. Zámek i park patří mezi chráněné památky.


V současné době se zvažuje přebudování zámku v polyfunkční centrum, do kterého by se přestěhoval i obecní úřad a došlo by ke kompletní rekonstrukci. „Bohužel není aktuálně možné odhadnout, kdy by toto mohlo být realizováno. Teď se teprve pracuje na návrhu projektu. Ale filmaři se nemusí bát, že by k opravám došlo v blízkém období. Je to běh na dlouhou trať,“ uvádí starosta Rudolf Solař.


K natáčení zve také Magdaléna Hladká z filmové kanceláře Zlín Film Office: „Výhodou zámku v Přílepích je vstřícnost ze strany obce a klidné prostředí. Jako zázemí lze využít areál zámeckého parku a k natáčení se nabízí také lesní kaple Panny Marie Svatohostýnské, která je ve svahu na kraji obce. Přílepy leží přímo v úpatí Hostýnských hor a o lesy v okolí tu není nouze. Ve tři kilometry vzdáleném Holešově pak lze zajistit ubytování pro štáb. S tímto i s dalšími tipy samozřejmě ráda pomůže naše kancelář,“ vybízí filmaře k návštěvě Zlínského kraje Hladká.


Pro více informací k natáčení ve Zlínském kraji kontaktujte Magdalénu Hladkou ze Zlin Film Officemagdalena@zlin-film.cz, +420 778 515 500.