Pod záštitou Evropského parlamentu se v Bruselu tento týden uskuteční oslavy 10. výročí založení evropské asociace filmových komisí EUFCN – European Film Commissions Network. Členové asociace včetně Czech Film Commission (Česká filmová komise) připravili pro poslance Evropského parlamentu zajímavý program, kterým upozorní na význam filmových komisí a filmových kanceláří a jejich vliv na ekonomický přínos audiovizuálního průmyslu v Evropě.

Německý Görlitz (foto) alias Görliwood je jedním z adeptů na ocenění za evropskou filmovou lokaci dekády. | © Nikolai Schmidt

Asociace EUFCN byla založena v listopadu 2007 jako nezisková organizace na podporu a propagaci evropského audiovizuálního průmyslu a kultury a k dnešnímu dni sdružuje 100 členských filmových komisí z více než 30 evropských zemí. Jednou z 18 zakládajících zemí byla i Česká republika reprezentovaná Českou filmovou komisí, kterou již tenkrát vedla Ludmila Claussová.

Ustavující schůze nové asociace se v listopadu 2007 uskutečnila právě v Praze a Claussová byla zvolena členkou jejího prvního představenstva: „Ambasadoři filmového průmyslu, tedy filmové komise, potřebovaly v Evropě zastřešující organizaci, která by pomohla propagovat jejich práci, ale i Evropu jako takovou, její lokace a kvalitu audiovizuálního průmyslu na nadnárodní úrovni. Proto jsme se tehdy s kolegy z Evropy dali dohromady a EUFCN byla na světě,“ vysvětluje Claussová.

V prostorách Evropského parlamentu bude od 7. do 9. listopadu probíhat výstava k deseti letům existence EUFCN, bude vyhlášen vítěz soutěže čtenářů Cineuropa o evropskou lokaci dekády a uskuteční se i dvě panelové diskuze. První z nich pod názvem „Lights! Camera! Jobs!“ na téma ekonomického vlivu audiovizuálního sektoru a jeho dopadu na kreativní průmysly bude moderovat poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, která akci udělila svoji záštitu.

„S českými filmaři spolupracuji dlouhodobě a sleduji i práci České filmové komise a regionálních filmových kanceláří, proto jsem se rozhodla je podpořit i na půdě Evropského parlamentu,“ uvádí Martina Dlabajová a dodává: „Byla jsem také jedním z iniciátorů vzniku evropské pracovní skupiny pro kulturní a kreativní průmysly. Toto odvětví se stalo hnacím motorem ekonomického růstu, který významným způsobem přispívá k tvorbě pracovních míst v Evropě. Usilujme společně o to, aby byly kulturní a kreativní průmysly vnímány s patřičným respektem a jejich podpora přicházela jak z národní, tak i evropské úrovně.“

Svou mnohaletou práci v diskuzi představí specialista na audiovizuální sektor kreativních průmyslů Jonathan Olsberg. Někdejší producent, distributor a člen Evropské filmové akademie se zabývá studiem evropských pobídkových systémů, ekonomickým vlivem audiovizuálního průmyslu a strategickým plánováním činnosti filmových komisí. Stál i za vůbec první studií filmového průmyslu v České republice z roku 2006. V diskuzi se k němu připojí  nizozemský  filmový komisař Bas van der Ree a německá producentka Janine Jackowski.

Druhá panelová diskuze na téma vlivu filmového turismu pod názvem „Visibility of Europe – Film Tourism – Impact and Cultural Identity“ představí německého experta Stefana Roesche, předního odborníka na tento významný ekonomický spillover efekt. Na příkladu seriálu Hra o trůny vysvětlí členům Evropského parlamentu práci několika filmových komisí, v jejichž regionech se seriál točil a které se zasloužily o mohutný příliv turistů do míst natáčení. V diskuzi mu bude sekundovat lokační manažer španělských lokací seriálu Tate Aráez, katalánská filmová komisařka Carlota Guerrero Bernaus a členka Evropského parlamentu a předsedkyně výboru pro kulturu a výchovu Petra Kammerevert.

Programu v Evropském parlamentu se za Českou republiku zúčastní zástupkyně České filmové komise, která je od letošního roku součástí Státního fondu kinematografie, a Brusel navštíví i zástupci regionálních filmových kanceláří z Liberce, Brna, Jeseníků, Vysočiny, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.