Pod vedením Filmové kanceláře Ústeckého kraje objevovala skupinka režisérů, lokačních manažerů a producentů nejzazší kouty kraje bohaté na opuštěné i znovu ožívající památky, industriální komplexy továren či vily s původními interiéry a romantickými zahradami. Location tour se konala 23. – 24. 5. 2018 a jako obvykle ve spolupráci s Czech Film Commission.

Bývalý lázeňský hotel v Karlově údolí nedaleko Šluknova | Foto: Dan Suhay

Nedaleko Šluknova, v lesní oáze Karlova údolí, zaujal filmaře bývalý lázeňský hotel, který byl za první republiky součástí rekreačního komplexu slunečních a vzdušných lázní. Od 50. let však začal jejich postupný úpadek, až se proměnily v přírodou pohlcený urbex působící jako transylvánské upíří sídlo. Od roku 2017 má však nové majitele, kteří ve spolupráci s městem Šluknov začínají s jeho oživením.

Také zámek Lipová, dříve významné sídlo šlechtického rodu Salmů a jeden z nejhezčích zámků severních Čech, skončil jako ruina. I tato barokní památka měla štěstí na nové majitele – postupně se začalo upravovat dolní podlaží a zámecký park.


Na první pohled malé město Varnsdorf umí nabídnout velké lokace. Za zmínku stojí opuštěný novogotický Červený kostel (1905), jeden z mála u nás dochovaných kostelů vystavěných z glazované cihly, dvoupodlažní Plauertova vila postavená v expresionistickém stylu (1925) i příklad geometrické secese v podobě budovy bývalé Kinokavárny (1912).

Drážďanský architekt Hans Richter, který navrhoval i Plauertovu vilu, stojí rovněž za návrhem funkcionalistické výrobní haly Palmeho textilky v Krásné Lípě. Trojpatrová stavba zajímavá zejména pásovými okny dodnes slouží průmyslové výrobě a majitel textilní firmy Novia Fashion je otevřený spolupráci s filmaři.


Příjemně překvapil také další industriální komplex – pivovar Krásné Březno u Ústí nad Labem. Je tvořen několikapodlažní budovou skladů, prostornými vnějšími plochami s vysokými lávkami nebo giganticky a chladně působícími podzemními sklepy. Poblíž pivovaru stojí také nevyužívaná likérka.

Location tour po Ústeckém kraji ani tentokrát nezůstala bez zastavení v krajské metropoli. Zajímavé prostory využitelné nejen jako lokace, ale i zázemí pro produkci a štáb našli filmaři například v rockovém klubu Tukan nedaleko centra. Funguje v současné době pro příležitostné koncerty a nabízí se k využití jako basecamp, kostymérna, maskérna i lokace klubu s nezávislou atmosférou. Tajný studio nacházející se jen o několik ulic dále je nahrávací studio vybavené špičkovou technikou, jehož součástí je prostorný live room (177 m2), velká lobby a kompletní sociální zázemí včetně možnosti noclehu.

Architektonicky nespoutaný komplex Severočeské armaturky zaujal účastníky location tour na periferii Ústí nad Labem v Předlicích. V nejvyšším patře hlavní továrenské budovy pod impozantní Zollingerovou lamelovou klenbou našla své výstavní prostory Galerie Emila Filly. V členitém areálu objevili filmaři i mnoho „nevinných“ zákoutí, které skrývají poklady jako stará auta, okenní vitríny nebo úzké uličky jak z newyorských gangsterek.


Více informací o lokacích a možnostech natáčení v Ústeckém kraji poskytne Filmová kancelář Ústeckého kraje: Barbora Hyšková, hyskova.b@kr-ustecky.cz, +420 778 494 321 a Helena Matuščinová, matuscinova.h@kr-ustecky.cz, +420 770 100 259.