Podpora audiovize fungovala dosud v České republice pouze na celonárodní úrovni. V poslední době ale začíná nabývat reálných rozměrů koncept podpory regionálního rozvoje filmařských aktivit a využití audiovizuálních aktivit pro propagaci destinace. V březnu spustil Pardubický kraj grantový program s cílem přilákat do regionu produkci filmových a televizních projektů.

Štáb seriálu Policie Modrava využíval výhradně autentických lokacích na Šumavě. S jeho producenty budeme v rámci panelové diskuze na festivalu Finále Plzeň hovořit o přínosech natáčení pro daný region, ale také o výzvách, které s sebou takové natáčení přináší. Foto: Archiv TV Nova

Filmaři jezdí do regionů například za místními hrady a zámky či přírodními scenériemi, tedy místy, které hlavní město ze své povahy nemůže nabídnout. Poslední dubnový týden začne natáčení již třetí řady seriálu televize BBC Mušketýři, ve kterém producenti vzkřísili Francii 17. století například v Doksanech, Ploskovicích, Kroměříži, na hradě Křivoklát či v Kutné hoře. Náklady za produkci prvních dvou řad seriálu v České republice v letech 2013 – 2014 překročily půl miliardy korun.

Přínosná pro české regiony však není jen zahraniční produkce. Domácím příkladem toho, jak je možné využít autentického místa natáčení jak ve prospěch televizního seriálu, tak také k propagaci destinace, se v poslední době stal seriál TV Nova Policie Modrava. Ten se celý natáčel na reálných šumavských lokacích a silně staví na místní atmosféře. Více než dva miliony diváků díky němu prostřednictvím obrazovek shlédne každý týden skutečná místa, čímž se seriál stává živým obrazem regionu. „Ačkoliv turistická sezóna u nás na Šumavě teprve začíná, už nyní sledujeme zájem například o seriálovou policejní stanici. Turisté si ji běžně fotí a výjimkou nejsou ani dotazy, kde přesně se seriál natáčel,“ uvedla Veronika Rosická, vedoucí informačního centra v Kašperských horách.

“V případu Policie Modrava zatím destinaci propaguje jen samotný seriál a jeho výrobce. Na straně destinace se zatím žádné aktivní využití seriálu ve prospěch propagace místa nekoná. Právě proto se snažíme regiony o výhodách natáčení informovat a povzbudit je k aktivní spolupráci s filmaři, tak aby efekt pro region mohl být umocněn,” uvedla Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission, která v březnu společně s Asociací producentů v audiovizi a agenturou CzechTourism spustila první ročník soutěže o Film Friendly Region roku. Mezi soutěžícími regionálními subjekty bude oceněn ten, který nejlépe spolupracuje s filmaři a zároveň umí zužitkovat audiovizuální produkci také k propagaci destinace. Vyhlášení vítěze proběhne 2. května na slavnostním zakončení Festivalu Finále Plzeň.

Součástí tzv. Industry Days festivalu bude 28. dubna také panelová diskuse Regionální aktivity na podporu audiovizuální produkce – Filmová natáčení a filmový turismus: příležitosti a překážky. Panel se koná od 15 hodin v Měšťanské besedě a již čtvrtým rokem jej organizuje Czech Film Commission společně s agenturou CzechTourism. Hlavním hostem bude Stefan Roesch z Německa, mezinárodně uznávaný expert na filmový turismus a autor knihy The Experiences of Film Location Tourists. Podělí se o nejnovější trendy v oblasti filmového turismu a prostor bude také pro sdílení zkušeností z českého prostředí. S producentkou TV Nova Jessicou Stoltz a Pavlem Novým, výkonným producentem seriálu Policie Modrava, budeme diskutovat o natáčení na reálných šumavských lokacích, ale také o sledovanosti a propagaci seriálu, který každý týden více než dvěma milionům diváků představuje nádherný region Šumavy.


Galerie z natáčení seriálu Policie Modrava: