Pražské zastupitelstvo 15. září schválilo založení Nadačního fondu „Praha ve filmu“ (Prague Film Fund). Účelem tohoto fondu je podpora pozitivní reprezentace hlavního města Prahy v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby.

Z fondu bude možné poskytnout finanční prostředky jak pro celovečerní filmy a televizní filmy určené k zahraniční distribuci v kinech, tak i pro televizní filmy a seriály vysílané na zahraničních televizních stanicích. Zásadní podmínkou bude, aby Praha v natáčeném projektu hrála skutečně Prahu.

O přidělení příspěvku bude rozhodovat správní rada fondu, která je složena ze zástupců filmových institucí, odborníků z oblasti filmového průmyslu, expertů z oblasti turismu, ekonomie a marketingu a ze zástupců volených orgánů hlavního města Prahy.

„Praha zahraniční produkce přitahovala vždycky, kromě jiného i svou schopností nahradit své dražší sestry jako je Paříž či Londýn,“ říká Ludmila Claussová z Czech Film Commission a pokračuje: „Dobrou zprávou je, že v poslední době stále častěji hraje sama sebe. Letos například v bollywoodské romantické road movie s názvem The Ring (Prstýnek) a v hlavní roli s hvězdným Shah Rukh Khanem, v seriálu Genius pro National Geographic Channel, který se v jedné z epizod věnuje i pobytu Alberta Einsteina v Praze. Dobové drama v britsko-české koprodukci Interlude in Prague (Mezihra v Praze), které se tu letos rovněž natáčelo, je pro změnu inspirováno pobytem Mozarta v Praze v roce 1787 a spojeno se vznikem opery Don Giovanni. Právě teď se pro německou televizi ZDF točí romantické drama Ein Sommer in Prag (Léto v Praze), jehož protagonistka v Praze hledá svou dávnou lásku.“

Založení pražského fondu iniciovala Eliška Kaplický, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP, a do tvorby a nastavení fondu byla zapojena také Czech Film Commission.

Finanční prostředky alokované pro fond v letošním roce činí 10 mil. Kč, stejná částka má být každoročně čerpána z rozpočtu hl. m. Prahy i v dalších letech.