V Česku natočené dobové drama o Marguerite operní zpěvačce s hudebním hluchem, která se svou neústupností prozpívá až před vyprodaný operní sál, bylo vybráno do hlavní soutěže 72. Ročníku MFF Benátky (2. – 12. 9. 2015). Film vznikal ve francouzské produkci a jeho českým koproducentem byla společnost Sirena Film. V České republice se natáčelo od září do listopadu 2014 a projekt čerpal pobídky Státního fondu kinematografie.

Foto: Artcam

Film byl volně inspirován skutečným příběhem Florence Foster Jenkinsové, americké prominentky, která se v newyorských kruzích proslavila enormním přesvědčením o svém operním talentu, který tolik postrádala. Navzdory negativním recenzím, nepřestávala pořádat vystoupení, na která s úzkostlivou pečlivostí vybírala jen své podpůrce. Kombinací exkluzivity a silné kritiky jejího zpěvu se z ní postupně stala senzace vyšších vrstev a na naléhání veřejnosti vystoupila v 75 letech ve vyprodané Carnegie Hall. Tvůrci filmu se rozhodli příběh pošetilé divy přemístit do Francie 20. století.

Do hlavní role zpěvačky obsadil režisér Xavier Giannoli (Na počátku – hlavní soutěž Cannes 2006, Superstar – hlavní soutěž MFF Benátky 2012) herečku Catherine Frot (Můj strýček z Ameriky, Blbec k večeři). V České republice se film natáčel převážně v Praze, a to např. ve Vinohradském divadle a na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, dále pak na zámku ve Slapech nebo v Mahenově divadle v Brně. Natáčení na podzim loňského roku trvalo celkem 49 natáčecích dnů a útrata produkce v České republice činila 80 milionů korun.

Díky pobídkám sem přicházejí zahraniční projekty a čeští producenti se mohou stát plnohodnotnými partnery zahraničních producentů.

„Jedná se o další ukázku přínosu pobídek, pomineme-li ten finanční. Díky pobídkám sem přicházejí zahraniční projekty a čeští producenti se mohou stát plnohodnotnými partnery zahraničních producentů. Díky mezinárodním koprodukcím může mít Česká republika zastoupení i na tak prestižním festivalu jako jsou Benátky,“ uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

Schopnost koprodukovat kvalitní mezinárodní projekty ukazuje i podle Ludmily Claussové z Czech Film Commission Českou republiku jako zemi s dobrým filmařským zázemím a širokou škálou talentu. „Úspěchy na významných festivalech samozřejmě přilákají pozornost dalších zahraničních producentů a efekt se násobí. V dnešním světě filmu je potřeba myslet globálně, pokud máme udržet krok,“ dodala Claussová.

Film vznikl v produkci francouzské Fidélité Films, koproducenty byly belgická společnost Scope Pictures a na české straně Sirena Film, jejíž koprodukční vklad byl 16 %. V minulosti se Sirena Film podíleli mimo jiné na úspěšném dánském filmu Královská aféra (2011).

„Do koprodukce jsme nadšeně vstoupili ve velmi raném stádiu vývoje. Kvalita scénáře a osobnost a talent Xaviera Giannoliho nás nadchly. Věděl jsem, že natočíme skvělý film. Jsme pyšní, že se Marguerite dostala do hlavní soutěže festivalu v Benátkách. Filmu to na začátku hodně pomůže. Teď Marguerite čeká distribuce ve více než stovce zemí na všech kontinentech,“ uvedl Artemio Benki, spolumajitel Sirena Film a český producent filmu.

Než půjde Marguerite 16. září do francouzských kin, zažije na festivalu v Benátkách svou světovou premiéru a o hlavní cenu se utká s dalšími jedenácti filmy, mezi nimi například Beasts of No Nation Caryho Fukunagy známého v současnosti především díky seriálu True Detective a Remember dvouoskarového Atoma Egoyana. Jestli se Marguerite prozpívá až ke Zlatému lvu se dozvíme 12. září 2015. Čeští diváci budou mít možnost snímek shlédnout od 24. září, kdy ho v kinech uvede společnost Artcam.