Ve středu 19.prosince 2012 schválila Poslanecká sněmovna návrh rozpočtu na rok 2013, který vyčlenil 500 milionů korun na filmové pobídky. Toto rozhodnutí představuje významnou podporu domácího filmového průmyslu, který díky pobídkám mohl nastoupit znovu cestu rozvoje.

Program podpory filmového průmyslu neboli tzv. pobídky, je u nás realizován již dva roky. Vláda pro něj vyčleňovala finanční prostředky a díky tomu, se podařilo znovu přilákat do České republiky velké zahraniční produkce i světové hvězdy, které v nich účinkují.  Nyní je  systém pobídek zakotven v Zákoně o audiovizi,  pobídky bude administrovat  nový Fond kinematografie, což zpřehledňuje systém přidělování finančních prostředků a zároveň zachovává kontinuitu celého procesu.

V uplynulém roce se podařilo v ČR realizovat některé velké zahraniční projekty, které přinášejí do Česka investice, pracovní příležitosti a řadu ekonomických efektů v návazných oborech jako jsou služby, doprava atd.


Největší filmové projekty realizované v ČR během roku 2012

Serena

Příběh se odehrává koncem 20. let minulého století a pojednává o dřevorubcích v Severní Karolíně.  V hlavních rolích Bradley Cooper a Jennifer Lawrenceová. Režisérkou filmu je Susanne Bierová, jejíž Lepší svět byl v roce 2010 oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film. Natáčení za českou stranu zajišťovala společnost Sirena Film. Útrata produkce filmu Serena v ČR byla počítána přes 200 milionů Kč.

Snowpiercer

Podle francouzského komiksu – Le Transperceneige vznikl koprodukční film: Korea, USA, Francie natáčený v angličtině. Příběh z konce světa, kdy po ledem pokryté zemi krouží bezcílně vlak s pár desítkami přeživších lidí, režíruje jako svůj první anglicky mluvený film korejský režisér Joon-ho Bong. V hlavních rolích Jamie Bell, Chris Evans, John Hurt, Octavia Spencerová, Tilda Swintonová a další. Útrata produkce v ČR: 385 milionů Kč.

Borgiové

První řada historického televizního seriálu v evropské koprodukci byla s obrovským úspěchem vysílána ve Francii, Německu a Itálii. Na základě dobrých zkušeností se štáb seriálu do ČR vrátil pracovat i na pokračování. Za natáčení druhé řady seriálu hodlala produkce utratit až 400 milionů Kč.

The Last Knights

Další velkofilm s hvězdným obsazením – tentokráte dvojicí Morgan Freeman a Clive Owen. Japonský režisér Kazuaki Kiriya líčí dobrodružnou pouť bojovníků odhodlaných pomstít smrt svého učitele, za níž stojí zkorumpovaný císař. Za českou stranu natáčení zajišťuje Czech Anglo Productions, natáčet se bude i počátkem příštího roku a počítá se s útratou kolem 100 milionů Kč.


Vznik oblastních filmových kanceláří by měl napomoci rozvoji regionů

V roce 2012 zahájilo svou činnost několik regionální filmových kanceláří, které se zaměřují na  propojení svého kraje se zajímavými filmařskými příležitostmi.

V současné době fungují:

Broumovsko Film Office je projektem neziskové organizace s názvem Společnost pro destinační management Broumovska, jejímž cílem je propagace regionu v hranicích CHKO Broumovsko. Filmová kancelář nabízí asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokalit, zajímavých exteriérů, interiérů a při zajištění nezbytných povolení k natáčení. Silnou stránkou kanceláře je výborná znalost lokalit, historie, možností regionu a poskytování kontaktů na zástupce státní správy, místní samosprávy i podnikatelského sektoru v regionu.

Jeseníky Film office je projektem organizace destinačního managementu Jeseníky-sdružení cestovního ruchu. Pro ponurou atmosféru si místní lokace vybírají především autoři válečných a poválečných snímků. Pokud filmaři hledají syrovou krajinu a polorozpadlé domy, jsou na správném místě. V regionu se natáčela řada filmů a šlo o projekty mimořádně zajímavé a úspěšné. Vznikly zde kultovní snímky jako Kladivo na čarodějnice nebo Alois Nebel.

Filmová kancelář jižní Čechy je projektem občanského sdružení Jihočeský patriot. Jihočeský kraj si pro natáčení  v minulosti zvolilo mnoho důležitých osobností českého filmu: Karel Kachyňa natáčel v obcích Čimelice a Holašovice Už zase skáču přes kaluže, na Kvildě byl natočen jeho Král Šumavy. U řeky Lužnice v Plané a u Veselí se natáčelo Rozmarné léto Jiřího Menzela, ve zřícenině hradu Kuklov a jejím okolí na okraji Blanského lesa Údolí včel Františka Vláčila. Z novějších filmů, byly v Jihočeském kraji natočeny například Vrásky z lásky Jiřího Stracha, Kuky se vrací Jana Svěráka nebo Venkovský učitel Bohdana SlámyJan Hřebejk zde natáčel svůj zatím poslední film Líbánky.

Ostravsko je film-friendly regionem,  který jako jeden z prvních úzce spolupracuje s národní filmovou kanceláří Czech Film Commission na přilákání audiovizuálních produkcí.  Třetí největší město v ČR nabízí nejen atraktivní přírodní lokality, ale také jedinečné industriální dědictví. Například oblasti areálu Dolní Vítkovice  ve francouzsko-americkém sci-fi filmu Babylon A. D. vyvolávají perfektní iluzi města budoucnosti. Velmi autentické industriální prostory s dojmem míst, které horníci právě opustili, nabízí také Důl Michal v Ostravě- Michálkovicích.

East Bohemia Film office je regionální filmovou kanceláří založenou při Destinační společnosti Východní Čechy. Region východní Čechy se nachází na hranicích Čech a Moravy a pokrývá území současného Pardubického kraje. Díky své poloze je dobře dostupný ze všech sousedících států – z Polska, Slovenska, Rakouska i Německa. Jeden z nejzajímavějších motivů Východních Čech jsou bezesporu koně. Dostihový sport i chov koní má v tomto regionu velkou tradici.

Příspěvkem  k oživení  zájmu o Zlínský region by mělo být vytvoření Zlínského audiovizuálního klastru, který iniciuje tamní Fakulta multimediálních komunikací. Ambicí projektu je iniciovat v Zlínském kraji klastry v takových oborech, které kraji umožní vybudování neopakovatelné konkurenční výhody založené nejen na tradicích ale i na mladých talentech v kreativních oborech s budoucností, jako je audiovize a design.