Czech Film Commission se v Kodani představí dánským producentům

Czech Film Commission se v Kodani představí dánským producentům

Nikolaj Arcel and Mads Mikkelsen shooting En kongelig affære (A Royal Affair). Photo by Jiri Hanzl. © Zentropa 2011

Dánský filmový institut pozval zástupce České republiky, Polska a Chorvatska, aby představili možnosti produkce a koprodukce ve svých zemích. Na semináři konaném 27. listopadu pod názvem Eastern Promises budou Czech Film Commission a česká kancelář Kreativní Evropa – MEDIA prezentovat zejména výhody systému pobídek v České republice, která se stala jednou z nejzajímavějších zahraničních destinací pro natáčení dánských projektů.

Česká republika a Chorvatsko v nedávné minulosti spustily systém filmových pobídek, které jejich producentům dovolují stát se plnohodnotnými koprodukčními partnery. Jejich kolegové v Polsku oproti tomu dlouhodobě těží ze systému regionálních filmových fondů.

S natáčením v České republice má Dánsko bohaté a osvědčené zkušenosti. Už dříve zde dánské štáby natočily například filmy Setkání v Praze (Prag, 2006) nebo Plamen a Citron (Flammen og Citronen, 2008).

„Po zavedení pobídek v roce 2010 se Dánové u nás stali stálými hosty a využívají české štáby, lokace i ateliéry hlavně k natáčení historických látek. Doufám, že naše prezentace na semináři v Kodani vzbudí zájem dalších producentů, kteří zatím s natáčením u nás zkušenosti nemají,“ říká Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission.

V roce 2011 se v České republice natáčelo například koprodukční historické drama Královská aféra (En Kongelige Affære, 2012), nominované na Oskara. Vloni se tu protočilo přes 200 milionů korun při výrobě nejdražší televizní produkce v historii Dánska, seriálu 1864. Letos to byly hned dva projekty: na začátku roku fantasy film Dina, dcera jasnovidky (Skammerens datter) a právě dokončený historický snímek Tordenskiold, který tu utratil 70 milionů korun.

„Natáčení velkolepých historických filmů nemá v Dánsku tradici. Přijeli jsme sem [do České republiky], abychom získali zkušenosti, které ve Skandinávii nenajdeme,“ řekl během natáčení Královské aféry Peter Albaek Jensen, spoluzakladatel největší dánské produkční společnosti Zentropa.