Ministerstvo kultury ČR na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech oznámilo změny v systému filmových pobídek a tzv. parafiskálních odvodů. Streamovací platformy budou zdaněny stejně jako vysílací společnosti a kina. Premiér a ministr kultury oznámili, že na novele zákona se vláda dohodla se zástupci průmyslu. Nyní bude následovat legislativní proces. Novela zákona by měla nabýt účinnosti od roku 2025/2026.

Filmové pobídky

Podle novely zákona se celkový roční rozpočet pobídek bude vypočítávat z šestinásobku částky získané z parafiskálních odvodů plus zrcadlového financování – vláda bude do systému odvádět stejnou částku, jakou budou tvořit parafiskální odvody. Tato částka se odhaduje na 2 miliardy Kč (92 milionů dolarů) ročně. V letošním roce měla země k dispozici 1,4 miliardy Kč / 64 milionů dolarů, což je nejvyšší částka, jakou kdy česká vláda na filmové pobídky vyčlenila.

2024-2025

Vláda a vedoucí představitelé filmového průmyslu si uvědomují, že program filmových pobídek nemůže zůstat uzavřen do doby, než začne fungovat nová legislativa, pokud si země chce udržet pověst jednoho z předních center mezinárodní produkce. Jak premiér Petr Fiala, tak ministr kultury Martin Baxa chápou a shodují se, že co nejrychlejší otevření pobídek je klíčové pro zachování stability a kontinuity podnikání. Přislíbili, že řešení najdou a oznámí co nejdříve v letošním roce.

Parafiskální odvody

Parafiskální odvody do Státního fondu kinematografie jsou stanoveny ve výši 2 %. VOD platformy budou odvádět až 3,5 %. Streamovací platformy budou mít 3 možnosti:

– odvod 3,5 % z ročních příjmů do Státního fondu kinematografie;

– odvod 2 % z ročních příjmů do Státního fondu kinematografie a 1,5 % přímou investiční povinnost;

– odvod 1 % z ročních příjmů do Státního fondu kinematografie a 2,5 % přímé investiční povinnosti.

 V případě přímé investice musí být minimálně 50 % částky investováno do koprodukce s nezávislým producentem nebo na licencování jeho audiovizuálních děl.