Tento podzim čeká Českou republiku natáčení dvou velkorozpočtových amerických snímků. Drama zasazené do období 2. světové války The Zookeeper’s Wife a pátý díl akční fantasy série Underworld: Krvavé války využijí během následujících měsíců české lokace a studia. Dohromady zde oba štáby během natáčení utratí přes miliardu korun. V obou případech na režisérské sesli usednou ženy: Niki Caro a Anna Foerster.

Theo James jako upír David ve filmu Underworld: Krvavé války / © Screen Gems, © Lakeshore Entertainment

Jen pár dní po konci natáčení Anthropoidu mají před sebou čeští filmaři další dvě velké výzvy. Už 29. září padne první klapka filmu, který opět čerpá z historických událostí druhé světové války. Příběh The Zookeeper’s Wife se odehrává ve Varšavské zoo, jejíž správce Jan Żabiński a jeho žena Antonina ukrývali v opuštěných budovách židovské obyvatelstvo.

Režie se ujme původem novozélandská režisérka Niki Caro, která se může pyšnit řadou prestižních festivalových ocenění za filmy Pán velryb (Whale Rider, 2002) nebo Její případ (North Country, 2005). Oba svým hlavním představitelkám, Charlize Theron a Frances McDormand, navíc vynesly i nominace na Oskara. V The Zookeeper’s Wife bude Caro režírovat jednu ze současných žhavých hollywoodských hvězd – Jessicu Chastain v roli Antonie Żabiński – a třeba se tak do třetice podaří Oscara za hlavní ženskou roli proměnit.

Do hlavní mužské role německého zoologa Lutze Hecka byl obsazen jeden z nejznámějších německých herců současnosti Daniel Brühl, známý z filmů Hanebný pancharti (Inglorious Basterds, 2009) nebo Good bye, Lenin! (2003) a nominovaný mimo jiné na loňské ceny Golden Globe a BAFTA za film Rivalové (Rush, 2013).

Čeští filmaři pro natáčení postavili na pražském Výstavišti kulisy zoologické zahrady, ve kterých si zahraje několik stovek filmových zvířat, mezi nimi sloni, lvi, tygři, leopardi, zebry, velbloudi nebo bizoni. Až na tři slony, kteří dorazili z Německa, jsou všechna zvířata z Čech. Hlavním odborným poradcem filmu a dodavatelem především exotických zvířat je Ludvík Berousek, člen známé cirkusové rodiny a majitel Zooparku Doksy.

Zvířata před kamerou stanula už během dvoudenních předtáček 8. a 9. září, kdy štáb potřeboval v ZOO zachytit „pozitivní“ letní atmosféru, předtím než jej zasáhne válka a bombardování. Natáčení bude v České republice trvat až do 26. listopadu a dalšími místy natáčení vedle Prahy budou např. Žatec a Josefov.

Českým výkonným producentem filmu je společnost Czech Anglo Production. „Česká republika je znovu jednou z nejvyhledávanějších zemí pro natáčení v Evropě – to je skvělá zpráva. Příští rok očekáváme mnohem více podobně zajímavých a velkých projektů, jako je tento,“ uvedl Kevan Van Thompson z Czech Anglo Production, která mimo jiné již třetím rokem natáčí v České republice pro BBC úspěšný televizní seriál Mušketýři.

Česká republika je znovu jednou z nejvyhledávanějších zemí pro natáčení v Evropě

Druhým z projektů je pátý díl upíří ságy Underworld. V hlavní roli byla již během festivalu v Cannes potvrzena Kate Beckinsale, které bude sekundovat Theo James, známý ze série Divergence (Divergence, 2014). Přípravy běží, natáčení začne v Praze 5. října.

I v tomto případě projekt povede ženská ruka. Režisérka Anna Foerster dosud režírovala zejména televizní seriály, např. Myšlenky zločince (Criminal Minds, 2009-2011) a Cizinka (Outlander, 2014-2015). Proslavila se však především spoluprácí s Rolandem Emmerichem na speciálních efektech pro film Den nezávislosti (Independence Day, 1996) nebo remake Godzilly z roku 1988.

Underworld vzniká v produkci americké společnosti Lakeshore Entertainment, která má v Praze již třetím rokem svou evropskou pobočku Lakeshore International, a je prvním filmem natáčeným v České republice od založení pražské filiálky. Ta dosud díky nedostatečně pružnému systému českých pobídek vyráběla filmy v Maďarsku, Německu a Velké Británii.

„Opravdu se těšíme na natáčení v Praze tento podzim. Česká republika má prvotřídní lokace, skvělé produkční zázemí, štáby na světové úrovni a samozřejmě má také pobídky. Je to pro nás skvělé místo,“ uvedl Richard Wright, producent filmu a viceprezident Lakeshore Entertainment.

Výkonnou produkci natáčení má na české straně na starosti společnost Stillking Films, která se v minulosti podílela například na filmech Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011) nebo Dítě číslo 44 (Child 44, 2015). Celková útrata filmařů u nás přesáhne tři čtvrtě miliardy korun.

Věříme, že novela audiovizuálního zákona přinese v pobídkách změny, které umožní přilákat více podobných velkorozpočtových projektů, což se v minulosti nedělo,“ uvedla Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission. Podle ní největší produkce narážely na problém s možností registrace pouze jednou do roka. „S přechodem k systému otevřenému po celý rok tato překážka odpadá,“ dodala Claussová.