V uplynulém roce se podařilo v České republice realizovat řadu zahraničních filmových a televizních projektů, které opět přinesly do Česka investice, pracovní příležitosti a řadu ekonomických efektů v návazných oblastech jako jsou ubytovací služby, doprava, telekomunikace a další. Dle odhadů Asociace producentů v audiovizi činil obrat produkce zahraničních snímků natáčených v České republice v roce 2013 bezmála 2,7 miliardy korun, což je dosud nejvíce od zavedení pobídek v roce 2010.

„Z dat Czech Film Commission o projektech, jejichž producenti v letech 2012 a 2013 navštívili Českou republiku a rozpočtovali zde své projekty, však vyplývá, že v tomto období jsme přišli o více než 20 dalších projektů a investice kolem 4 miliard korun.“ uvedla Ludmila Claussová, vedoucí Czech Film Commission. „Na vině je dlouhodobé podfinancování pobídkového systému, jehož rámec je každý rok vyčerpán již v prvním čtvrtletí a neumožňuje dalším produkcím vstoupit do systému a rozhodnout se pro realizaci natáčení v České republice. Bohužel se stejná situace rýsuje i nyní, na počátku roku 2014.“, dodala Claussová.

Zpět k uplynulému roku 2013: Ten byl co do realizované filmové produkce v České republice zcela ve znamení zahraničních televizních seriálů, a to zejména historických.

Prvním z nich byl dánský televizní seriál 1864 natáčený na jaře 2013. Pojednává o velké bitvě v roce 1864, kdy došlo k obsazení třetiny dánského území Pruskem a Rakouskem. Seriál 1864 je s rozpočtem 577 mil. Kč vůbec nejdražší dánskou televizní produkcí a téměř polovina z těchto peněz byla utracena v České republice. Výrobu seriálu v České republice zajistila produkční společnost Sirena Film.Natáčení trvalo 69 natáčecích dní a podílelo se na něm více než 200 českých filmových profesionálů. Velké bitevní scény se točily v Milovicích, kde byly pro tyto účely vybudovány pevnosti a zákopy. Dalšími filmovými lokacemi bylo Brno, Praha, Terezín nebo Lednice. 1864 bude mít v dánské televizi premiéru v roce 2014.

Od poloviny března do začátku října probíhala v Čechách a na Moravě produkce britské televizního seriálu The Musketeers, adaptace románu Alexandra Dumase. Produkčně jej v České republice zajišťovala společnost Czech Anglo Production a většina z 200členého štábu byla domácí. Producentem seriálu je BBC Worldwide. Ta na produkci v Česku vynaložila téměř 230 milionů korun, tj. více než polovinu celkového rozpočtu projektu. Natáčení proběhlo z velké části v Doksanech, kde byly štábem postaveny kulisy vojenské pevnosti, pařížských ulic a náměstí. Mezi další lokace patřil Křivoklát, Terezín, Kroměříž, Slavkov, Kutná Hora, strahovská knihovna či Liliová ulice v Praze.

Seriál The Musketeers se v britské televizi začal vysílat 19. ledna 2014 a setkal se tam s velkým úspěchem.

Nejen Mušketýři využili pro natáčení historické památkové objekty. Podle informace náměstka GŘ pro správu památkových objektů NPÚ Petra Fedora se od zavedení pobídek v roce 2010 zvýšil počet pronájmů za účelem natáčení v objektech spravovaných NPÚ o více než pětinu. „NPÚ tento trend vítá“, uvedl Fedor, „neboť vzhledem ke stále se snižujícímu ročnímu příspěvku od zřizovatele – meziročně 2013/2014 klesl o 25 milionů korun – jsou neplánované příjmy z pronájmů a filmování jedinou možností jak alespoň částečně sanovat dlouhodobě zanedbanou obnovu a údržbu našich památkových objektů.“

Na českých historických lokacích se rovněž natáčela třetí a poslední řada seriálu Borgia, který popisuje osudy rodiny Rodriga Borigii v 15. století. Produkce využila opět barrandovské ateliéry, kde i dosud stojí kulisy Říma postavené již pro natáčení první série v roce 2010. Dalšími místy natáčení byly Martinický palác v Praze, Dobříš, vodní hrad Švihov, Výsluní, Cheb a Milovice. V České republice se točilo téměř tři měsíce a zaměstnáno bylo na 150 členů českého štábu. Produkce zde utratila zhruba 280 milionů Kč. Natáčení na české straně zajišťovala společnost Film United.

Co do rozsahu investic nejvýznamnější produkcí roku 2013 a jedním z mála zahraničních celovečerních filmů natáčených v České republice byl americký film Child 44 v režii Daniela Espinozy. Snímek v produkci Ridleyho Scotta vznikl podle adaptace románu Toma Roba Smithse, který je založen na skutečném příběhu sériového vraha z období 50. let Sovětského svazu. Hlavní roli ztvárnil Tom Hardy, jehož v dalších rolích doplnili Noomi Rapace, Gary Oldman nebo Vincent Cassel. České lokace ve filmu představují tehdejší Moskvu.

V průběhu 71 natáčecích dnů se točilo v barrandovských ateliérech, ale také třeba v Národním divadle, Národním muzeu, Rudolfinu nebo na Ministerstvu dopravy. Vůbec poprvé byl na několik dní omezen provoz pražského metra, konkrétně se natáčelo na stanici Anděl na lince B.

„Praha, a Česká republika vůbec, má výborný mix rozmanitých lokací dostupných hodinu od Prahy a k tomu velmi zkušený tým filmařů.“, uvedl výkonný producent filmu Child 44 Adam Merims. Rozhodnutí natáčet v Čechách ovlivnila pozitivně i existence místních filmových pobídek: „Levnější místa pro natáčení mají méně zkušený štáb a nemají pobídkový systém.“

Při výrobě filmu v České republice bylo utraceno bezmála tři čtvrtě miliardy korun a ve filmovém štábu zaměstnáno 265 českých filmových profesionálů a téměř 6 000 českých komparzistů. Film byl produkován společnostmi Summit Entertainment a Scott Free Productions, českým partnerem byla společnost Stillking Films.

Rovněž v režii Stillking Films probíhalo v Česku i natáčení druhé řady francouzsko-německého seriálu Crossing Lines, jehož první řada se natáčela o rok dříve rovněž u nás. Seriál pojednává o speciálním mezinárodním týmu evropských detektivů, kteří napříč Evropou vyšetřují zločiny přesahující hranice jednoho státu. Dva z nich ztvárnili Wiliam Fichtner a Donald Sutherland. Vedle nich si v seriálu objevuje i řada českých herců, mezi nimi Karel Roden, Marek Vašut, Klára Issová nebo Kateřina Brožová. Praha a české lokace díky své přizpůsobivosti ztvárňují hned několik evropských zemí najednou. Produkce Crossing Lines loni v České republice utratila 100 miliónů korun a další desítky miliónů hodlá utratit i v roce letošním při natáčení již třetí řady seriálu.

V listopadu a prosinci se natáčel poslední z řady loňských zahraničních projektů, norský šestidílný seriálu The Heavy Water War. Hlavní zápletkou příběhu je jedna z úspěšných sabotáží během 2. světové války. V roce 1943 se osmi členům norské speciální jednotky ve spolupráci s místním odbojem podařilo vyřadit u města Rjukanu v areálu vodní elektrárny Vermork zařízení na výrobu těžké vody, kterou Třetí říše potřebovala pro svůj atomový program.

Seriál produkovala norská společnost Filmkameratente ve spolupráci s norskou veřejnoprávní televizí NRK, která jej odvysílá koncem letošního roku. Natáčení v České republice zajišťovala společnost Sirena Film.

Celkový rozpočet projektu byl 275 mil. Kč a v České republice se z něj utratilo 95 mil. Kč. Česká republika tentokrát představovala Londýn a suplovala i některé německé a norské reálie. Seriál se natáčel v bývalém průmyslovém objektu Pragovka, v prostorách Přírodovědecké fakulty na Albertově, v paláci cukrovarníků na Senovážném náměstí, na letišti v Benešově a na zámku Konopiště. Norská veřejnoprávní televize NRK odvysílá šest hodinových dílů na konci roku 2014.

Zmínit můžeme také jednu sice rozsahem menší nicméně zajímavou produkci, která si rok po velkofilmu Snowpiercer jako další jihokorejská produkce vybrala pro natáčení Českou republiku. Natáčení filmu Ode To My Father je konkrétním výsledkem spolupráce Czech Film Commission a regionální filmové kanceláře Film Ostrava!!! Probíhalo v srpnu 2013 v Praze a následně v Ostravě. Tam byly hlavními kulisami příběhu Důl Anselm v Landek Parku, Důl Michal, Dolní oblast Vítkovice a cvičná štola ve Staříči. Štáb měl okolo 150 členů, z toho asi 50 jich bylo z Jižní Koreji. Výkonné produkce na české straně se ujala společnost Axman Production.

Film se odehrává v 60. letech 20. století v období po Korejské válce, kdy vláda posílala jihokorejské muže ve velkém pracovat do německých dolů a ženy za prací ošetřovatelek a zdravotních sester. V tomto prostředí se odehrává milostný příběh nečekaného setkání dvou lidí, kteří se zamilují a najdou tak nový smysl života.

Za zmínku rovněž stojí historický film americko-korejské provenience The Last Knights, který v České republice hned počátkem roku 2013 natáčeli herci Clive Owen a Morgan Freeman. Produkce zde utratila téměř 100 miliónů korun. Produkčně jej v České republice zajišťovala společnost Czech Anglo Production.