V rámci letošního Finále Plzeň zorganizovala Czech Film Commission Workshop pro zástupce regionálních filmových kanceláří, s názvem Vzájemná spolupráce regionálních filmových kanceláří s filmaři a její přínosy pro obě strany.

Cílem workshopu bylo pomoci nově vznikajícím kancelářím správně nastartovat své fungování, jak v rámci samotného regionu, tak i ve vztahu k potřebám filmařů.

Jeden z hlavních prezentujících – producent Tomáš Rotnágl ze společnosti K film plus – se s účastníky podělil o své zkušenosti z natáčení filmu Líbánky Jana Hřebejka. Vysvětlil, jak přínosná byla při natáčení spolupráce se zástupkyní regionu Jižní Čechy, která filmařům pomohla ušetřit čas i peníze a naopak jak z natáčení benefitoval i celý region. Dalším zajímavým příkladem oboustranně výhodné spolupráce filmařů a filmové kanceláře, který producent publiku představil, byl film Klauni, Viktora Tauše, který se částečně odehrával ve Finsku, kde v městečku Turk funguje velice aktivní filmová kancelář.

Zástupci agentury CzechTourism, Nela Cajthamlová a Jakub Hlaváček se věnovali tématu z hlediska využití natáčení pro propagaci regionu.  Na příkladu norské pohádky Cesta za Vánoční hvězdou (Journey To The Christmas Star) ukázali, jak lze kreativně využít natáčení pro PR regionu a představili některé speciální produkty turistického ruchu založeny na filmech, například aplikaci pro tablety, která provází lokacemi natáčení filmu Alois Nebel v Jeseníkách.

Workshopu se zúčastnilo kolem 25 účastníků z 16 regionů a jejich reakce byly vesměs velice pozitivní. V tradici setkávání se na Finále Plzeň chtějí rozhodně pokračovat.