Obhlídky v Královéhradeckém a Pardubickém kraji proběhly 11. a 12. 10. 2022 díky East Bohemia Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission.

„Výběr lokací byl různorodý, od zámku, který získal svoji finální podobu za 1. republiky až po funkční vězení. Šlo o přehlídku lokací, které mají pro filmovou produkci vysokou hodnotu. Udělal jsem si o lokacích jasnou představu, pokud jde o jejich dostupnost a náklady. Z tvůrčího hlediska to byla skutečně inspirativní zkušenost. Mohl jsem navštívit místa, která esteticky korespondují s některými mými současnými projekty, a to bylo k nezaplacení,“ shrnul svou zkušenost jeden z účastníků, producent a scénárista Edgar Ortiz.

Foto: Czech Film Commission


Regionální centrála ČSOB, Hradec Králové

Čtyřpatrová budova pro 1 000 zaměstnanců byla dokončena v roce 2021. Kanceláře jsou vybavené nejmodernějšími technologiemi, je tu několik ministudií určených pro virtuální bankéře a relaxační zóny. V prostorách 2 podzemních podlaží jsou vedle provozního zázemí také parkovací kapacity pro 300 aut. V budově je 9 výtahů včetně nákladního. ČSOB postavilo svoji regionální centrálu na břehu Labe, přes které dokončuje spojovací lávku pro pěší.

Vazební věznice Hradec Králové

Věznice pro 300 osob sídlí spolu s Krajským soudem v pětiúhlé budově z roku 1935. Vedení je k filmařům vstřícné. Prostory, kde je možné natáčet představují menší i větší cely se starším železným nábytkem i novodobějším dřevěným, chodby, dvůr nebo jídelnu pro zaměstnance.

Důl Žacléř

Hornický skanzen představuje černouhelný důl, jehož historie sahá do druhé poloviny 16. století. V 30. letech 20. století byl vybaven parními stroji a těžba tu probíhala do roku 1992. Zahrnuje řetízkovou šatnu, cáchovnu, šachetní budovu, 52 m vysokou těžní věž, úpravnu uhlí, 100 m dlouhou štolu Jitřenka, uhelnou sloj a strojovnu.

 

Hornická kolonie, Žacléř

Kolonie domků byla určena pro bydlení horníků místního dolu. Část jednopatrových domků s pavlačemi prošla renovací, která nepřihlížela k jejich historické hodnotě. Další část byla zdemolována a zbývající domky jsou ve špatném stavu, jejich menší část je obydlena, větší zeje prázdnotou. Majitelem kolonie je město.

Bývalá věznice, Žacléř

Dvoupatrová budova obdélníkového půdorysu z 60. let sloužila do roku 1989 jako věznice, zdejší vězni byli nasazeni na práci jako horníci v místním dole. V 90. letech tu nakrátko sídlila cizinecká policie, která se v roce 1995 z objektu vystěhovala. Od té doby zůstal objekt opuštěný. Část interiérů představuje vězeňské cely a další prostory věznice, část kanceláře policie. V současnosti je v rukou soukromého majitele, který pro něj hledá smysluplné využití.

Vila Čerych

Modernistická vila vybudovaná v polovině 20. let 20. století podle návrhu architekta Otakara Novotného stojí uprostřed velké zahrady s kamenným bazénem, kašnou a pozůstatky dřevěných altánů. Střed domu tvoří nádherná patrová hala s krbem a dřevěným ochozem. Památkově chráněná vila v České Skalici je v soukromém vlastnictví.

Dům hudby, Pardubice

Šestipatrová budova ve správě pardubické konzervatoře nabízí 3 různě velké sály, varhanní a taneční sál, učebny a kanceláře. Budova byla postavena v 80. letech 20. století jako sídlo komunistické strany. V letech 2019-2020 proběhla rekonstrukce interiérů, venkovních ploch i technologií včetně ozvučení a osvětlení.

Zámek Slatiňany

Původně barokní zámek upravený v duchu romantismu proběhl v letech 2015–2020 rozsáhlou rekonstrukcí. Revitalizován byl i 16hektarový anglický park s jezírkem a dětským hospodářstvím – drobnými roubenými stavbami určenými k výchově dětí. Mezi zajímavé interiéry v budově zámku patří zámecká kuchyně, kotelna, pokoje pro služebnictvo, točitá schodiště nebo zámecké ložnice.

Kabeláčův mlýn

Pod zámkem ve Slatiňanech stojí u břehu řeky Chrudimky prázdný starý mlýn. Objekt je v majetku města, které ho plánuje přebudovat na kulturní centrum. Dvůr je v současnosti využíván jako parkoviště.

Bar Kůlna

Novostavba nedaleko Slatiňan stojí na břehu řeky Chrudimky uprostřed Škrovádských pískovcových skal, které jsou častým cílem turistů i horolezců. Jednopatrová budova citlivě zapadá do okolí. Majitel tu v současnosti nabízí ubytování ve 2 pokojích v patře s balkony a krásným výhledem do přírody a v přízemí provozuje bistro.

Autokempink Konopáč

Rozlehlý areál vyrostl po roce 1968 kolem původního prvorepublikového koupaliště s dřevěnými kabinkami, které tu dosud stojí. Uprostřed rybníku se zpevněnými hrázemi je ostrůvek a do rybníku ústí tobogán. Součástí areálu jsou obytné chatičky, recepce a budova, kde je nabízeno ubytování v pokojích a v přízemí v sezóně funguje restaurace.

Radnice, Pardubice

Novorenesanční radnice byla postavena na konci 19. století. Budova prošla v roce 2019 důkladnou rekonstrukcí. Jsou zde historické chodby, schodiště a sály, ale i novodobé haly, společenské místnosti a kanceláře.

Krajský úřad, Pardubice

Sídlo úřadu vzniklo v roce 2010 přebudováním bývalé školy z druhé poloviny 19.století. V labyrintu dlouhých chodeb, kanceláří a konferenčních místností se nacházejí historicky cenné dřevem obložené místnosti, kamenné schodiště, ale i moderní kanceláře.

 

Kontakt pro natáčení ve východních Čechách:

East Bohemia Film Office, Lucie Ondráčková (l.ondrackova@vychodnicechy.info, +420 725 702 651) 

 

Foto: Czech Film Commission

FOTOGALERIE>


Posláním regionálních filmových kanceláří je přilákat audiovizuální projekty do svých krajů a být spolehlivým zdrojem informací pro české producenty.

Jedním z hlavních nástrojů, jak upozornit filmaře na filmařsky vstřícné lokace regionu, je tzv. location tour, kterou pro české filmové profesionály od producentů a lokačních manažerů po režiséry, scénáristy, kameramany a filmové architekty organizuje regionální filmová kancelář ve spolupráci s Czech Film Commission.

Zástupce regionální filmové kanceláře propojuje filmaře se správci nebo vlastníky objektů. Location tour je často prvním krokem k dalším obhlídkám již na konkrétní připravované audiovizuální dílo.

Na location tour je přítomen fotograf se specializací na snímky architektury, krajiny a lokací. Výsledné fotografie potom slouží pro propagaci navštívených film friendly lokací jak dané regionální filmové kanceláři, tak je využívá Czech Film Commission pro své propagační aktivity směrem k zahraničním filmařům a aktivně je nabízí v případě konkrétních poptávek ze zahraničí.