Historie středověkého městečka na Barrandově sahá překvapivě jen do roku 2016. Jedná se totiž o rozsáhlou stavbu dekorace na pozemku barrandovských filmových ateliérů určenou původně pro natáčení seriálu Knightfall, která zůstala k dispozici dalším filmařům. Výhodou zdejšího umístění pozemku je beze sporu prostor o celkové rozloze více než 160.000 m2 s umělým valem a volným přírodním horizontem bez přítomnosti jakýchkoliv rušivých prvků, kde vznikly v minulosti dekorace pro takové velkofilmy jako například Oliver Twist, Bratři Grimmové, Příběh rytíře, Letopisy Narnie nebo seriál Carnival Row.

Středověké městečko na Barrandově | Foto: Barrandov Studio


Věrná kopie Paříže 14. století se sídlem rytířů Řádu templářů vznikla pro historický seriál Knightfall (Soumrak templářů), jehož dvě řady se v ateliérech a na pozemku Barrandov Studia natáčely v letech 2016 a 2018. Jejím autorem je známý český filmový architekt Ondřej Nekvasil. Seriál vznikl v koprodukci amerických společností A+E Studio, Midnight Radio a The Combine ve spolupráci se servisní společností Stillking Films.

Rozměry dekorace jsou 100 x 150 metrů a budovy dosahují výšky až deseti metrů. 150 českých řemeslníků z divize barrandovských dekorací je stavělo dva měsíce. A to hned dvakrát po sobě. První stavbu totiž těsně před natáčením koncem srpna 2016 zachvátil požár, při kterém se hasičům podařilo zachránit jen dvě budovy. Škoda byla tehdy vyčíslena na 100 milionů korun. Natáčení se tedy muselo posunout a čeští řemeslníci zbudovali městečko znovu.


Ucelený městský komplex chráněný hradbami tvoří čtyři náměstí, hlavní bulváry a nepřeberné množství drobných uliček a zákoutí. Domy, věže i paláce působí jako opravdové, o což se postaral tým architektů. Ti pečlivě nastudovali historické studie i dobové obrazy a sestavili model. Následně zpracovali plány a výkresy, připravil se rozpočet a stanovili technologie. Na stavbu vybudovanou barrandovskou divizí stavby a dekorace, kde disponují týmem truhlářů, tesařů, štukatérů, sochařů, čalouníků, malířů, zámečníků, kovářů i lešenářů byl použit beton, sádra a dřevo. Přesto jsou stěny hradní věže téměř nerozeznatelné od pravého kamene. Střechy jsou pokryty dřevěnými šindeli, pravou a umělou břidlicí.

U jednotlivých staveb jsou zbudovány převážně jen stěny podepřené dřevěnými konstrukcemi zasazenými do betonových patek. S budovami se tak dá podle požadavků produkce jednoduše manipulovat, dají se přestavovat, vestavovat další dekorace a samozřejmě také upravovat fasády jednotlivých budov. „Čeští řemeslníci jsou v tomto velcí profesionálové. Když se zahraniční producent rozhoduje o zemi, ve které bude točit, kromě výše filmových pobídek a film-friendly lokací hraje velkou roli profesionalita českých filmařů a dodavatelů. Například tesařina sice není filmová profese, ale právě tesaři a mnohé další rukodělné profese jsou významnými dodavateli filmovému natáčení. Čeští řemeslníci jsou ve filmovém světě pověstní,“ říká Petra Marková z Czech Film Commission.


Do některých z 80 budov včetně Královského paláce se dá vstoupit. Natáčet se dá například v obchůdku, stáji nebo kapli. Jakub Zíka z Barrandov Studia zmiňuje také další velkou výhodu: „Podle potřeby je možné další interiéry vystavět hned ve vedlejších v ateliérech. Filmaři mají takřka na dosah ruky také služby kostýmního a rekvizitního fundusu, kancelářské prostory a ostatní zázemí.“ I proto se rozhodli dekoraci ponechat a rozšířit tak nabídku služeb pro zahraniční i domácí produkce.

Dekorace je ve velmi dobrém stavu a případné drobné škody způsobené převážně povětrnostními vlivy se okamžitě opravují. Její životnost se díky odborné péči odhaduje na minimálně dalších pět let. Místo je chráněno oplocením, kamerovým systémem a bezpečnostní agenturou. 

O využití dekorace není nouze. V její části se loni natáčelo například dokudrama o Janu Ámosu Komenském Jako letní sníh nebo seriál Carnival Row, jehož produkce v posledních týdnech projevila velký zájem o opětovné užití v případě natáčení pokračování této úspěšné řady, stejně jako další seriál, Miracle Workers. A čeká i na váš projekt!

FOTOGALERIE>