Na pravěké Jantarové stezce leží jeden z největších zámků v České republice, výjimečný svým uspořádáním i silným geniem loci. V Hradci nad Moravicí 3 měsíce žil a komponoval Ludwig van Beethoven a dodnes tu stojí klavír, na který skladatel hrál. Zámek má jako jediný v širokém okolí své původní vybavení a vnitřní prostory instalované tak, jak byly zachyceny na snímcích tehdejšího majitele knížete Lichnovského v roce 1902.

Foto: Czech Film Commission

Rozmanité lokace na jednom místě

Zámek nabízí filmařům na jednom místě řadu rozmanitých lokací. Rozkládá se na ostrohu se strmými srázy obtékaném ze západu řekou Moravicí a z východu potokem Hradečná. Hanka Vítková z Moravskoslezské filmové kanceláře upozorňuje, že areál tvoří „dva odlišné zámky, které od sebe dělí nejen několik staletí, ale i účel stavby.“ A 140hektarový anglický park inspirovaný krajinářskou úpravou na německém zámku Bad Muskau.

Stojí tu proti sobě klasicistní Bílý zámek s pseudogotickou Bílou věží na jedné straně a o něco níže položený novogotický Červený zámek s Hodinovou věží, z které je nádherný výhled do okolní krajiny.

Foto: Moravskoslezská filmová kancelář

Elektřina přímo na místě, ubytování v blízkosti

Filmaře tu čeká vstřícný pan kastelán, Radomír Přibyla, který zámku věnuje svou nevyčerpatelnou energii už více než 30 let, a současná podoba Hradce nad Moravicí je jeho velkou zásluhou.

Na zámku jsou k dispozici přípojky elektrické energie a pitná voda. Jsou tu 2 parkoviště s celkovou kapacitou 90 parkovacích míst. Catering a ubytování štábu je možné v těsné blízkosti zámku, hotely Belaria a Sonáta ubytují dohromady asi 150 osob, a další možnosti se samozřejmě nabízejí v Opavě vzdálené 15 km.

Bílý zámek s Bílou věží

Bílý zámek s obdélníkovým půdorysem představuje hlavní obytné budovy. Je tu reprezentační jídelna, kuřárna, kulečníkový sál, dámský rokokový salon a zámecká čítárna s knihovními sály a dále interiéry knížecího bytu Lichnovských: dámský budoár, toaletní pokoj, ložnice kněžny, pracovna, pamětní hudební salon Beethovena a malý a velký společenský sál.

V přízemí se nacházejí pokoje hostinského apartmá, přijímací lovecký salon, zámecká kaple se sakristií a erbovní sál. Nádvoří uzavřené ze 4 stran Bílým zámkem předěluje v polovině okrově zbarvená arkádová chodba s 5 oblouky a zastřešeným prvním patrem.

Za zámkem stojí Bílá věž a před ní vyhlídková terasa. V Bílé věži jsou v současnosti výstavní prostory.

Foto: Moravskoslezská filmová kancelář/Martin Friedel

Unikátní původní vybavení

Na začátku letošního roku se na zámek vrátil téměř kompletní původní mobiliář včetně nábytku, dekorací, nádobí, oděvů, historických a uměleckých sbírek i knih. A tak se interiéru zámku vrátila jeho původní podoba. Prostory byly nainstalovány podle fotografií, které si v roce 1902 nechal pořídit kníže Lichnovský.

Kromě toho je v Hradci nad Moravicí největší zámecká sbírka orientálního umění v České republice a významná sbírka moderního umění. A tak tu vedle autentické samurajské výzbroje objevíte například ceněný portrét Oskara Kokoschky.

Foto: Czech Film Commission

Červený zámek

Červený zámek z režného zdiva s impozantní vstupní branou vznikl v 2. polovině 19. století jako komplex koníren se stájí pro anglické plnokrevníky a vozovnou pro bryčky a kočáry. Areál zámku se jeho stavbou zdvojnásobil.  

V letech 2017–2019 prošel Červený zámek citlivou komplexní rekonstrukcí, které se podařilo zachovat jeho historické kvality. V klenutém dvoulodním prostoru Dolních koníren jsou zachované původní žlaby a studna. Na čtvercovém vnitřním nádvoří uzavřeném severním a východním křídlem zámku a ze 2 stran hradebními zdmi je žulové dláždění a fontána v provedení takzvané skryté vody.

Foto: Czech Film Commission

Genius loci, známé osobnosti a filmaři

Hradec nad Moravicí má silné osobité kouzlo. Zámek navštívila řada malířů, spisovatelů a skladatelů hudby, vedle Ludwiga van Beethovena to byli Ferenc Liszt s dcerou Cosimou Wagnerovou, Josef Mánes, Gerhart Hauptmann, Hugo von Hofmannsthal nebo Karl Kraus.

V roce 2008 vyhrál Hradec nad Moravicí titul Nejpohádkovějšího zámku v Česku. Pan kastelán Radomír Přibyla potvrzuje: „Filmaři bývají z areálu zámku vždy nadšeni.“ A shrnuje místní zkušenosti s natáčením: „V roce 1993 zde režisérka Vlasta Janečková natáčela televizní film Dick Whittington. O 4 roky později natáčel v Hradci nad Moravicí Zdeněk Zelenka 3dílný televizní film Arrowsmith podle scénáře Jiřího Hubače. V roce 2017 tu pak Jiří Strach natáčel část kriminálního seriálu Labyrint. A o Vánocích 2019 mohli diváci vidět Červený zámek coby Egonovo sídlo ve štědrovečerní pohádce režiséra Karla Janáka Princezna a půl království.“

Výhodou zámku je, že nabízí množství rozmanitých lokací na jednom místě, kvalitní technické zázemí a možnosti cateringu a ubytování v bezprostřední blízkosti. Přijeďte na obhlídky.

Kontakt pro natáčení v Moravskoslezském kraji:

Moravskoslezská filmová kancelář, Hanka Vítková (film@mstourism.cz, +420 734 766 746) 

 

FOTOGALERIE>