Když se řekne Lipnice, vybaví se nám nejspíše hrad stejného jména a samozřejmě Jaroslav Hašek coby nejslavnější obyvatel obce. Málokdo ale ví, že historie nevelkého městečka Lipnice nad Sázavou je spojena také s kamenickým průmyslem, konkrétně těžbou žuly a jejím zpracováním, jejichž tradice sahá až do 13. století. A právě zde mají kořeny lokace, na které jsme zaostřili tentokrát – Lipnické lomy.

Foto: Vysočina Tourism

„V nádherné krajině Českomoravské vrchoviny kolem Lipnice najdeme jako pozůstatky těžby granitu asi patnáctku zatopených lomů. Jsou to romantická, malebná jezírka obklopená lesy a skalami a věřím, že krom výletníků a táborníků by mohly nalákat i filmaře,“ uvádí Michaela Králová z Filmové kanceláře Vysočina, která je v kraji kontaktním místem pro filmaře a pomáhá jim vytipovávat zajímavé a nové lokace.

Lomy se nacházejí v dochozí vzdálenosti od Lipnice, do cca 5 kilometrů, část z nich je položena na západ a severozápad od obce, druhý shluk jezírek se nachází severovýchodně, poblíž obce Vilémovec. Rozloha jednotlivých lomů – jezer – dnes sahá od 600 do 5800 m2.


Jedním z největších (s plochou cca 4500 m2) je 2 km západně od Lipnice položený lom Hřeben IV neboli Starý lom, rovněž pro svůj tvar nazývaný Brejle. Vedle samotného jezera je zajímavý i komplex tábořiště na jeho břehu. Jedná se o základnu České tábornické unie vystavěnou v letech 1965–1969 podle návrhu architekta Jaroslava Vaculíka, jednoho z posledních poválečných českých žáků Le Courbusiera.

„Areál tábořiště by určitě mohl filmařům při natáčení posloužit jako základna. Hlavní budova stojící na břehu lomu funguje jako jídelna a společenský sál, jsou zde i tři ložnice. Dále je k dispozici 20 dvoulůžkových chatek a jedna čtyřlůžková. Celkem tu lze ubytovat téměř 60 lidí,“ říká Králová.


Pro basecamp je také vhodný areál amfiteátru v Lipnici nad Sázavou. Je tam 2500m2 volné plochy tvořené z části asfaltem, zčásti zatravněné, a v těsné blízkosti také objekt sokolovny se sociálním zázemím. Vše ve vlastnictví obce Lipnice nad Sázavou, která je natáčení velice nakloněná.

Další zajímavostí je tzv. Národní památník odposlechu. Jedná se o reliéfy, sochařská díla vytesaná do stěn tří lipnických lomů sochařem Radomírem Dvořákem a jeho studenty a kolegy. Prvním bylo třímetrové Bretschneiderovo ucho (lom Jednička), odhalené v roce 2005 a nazvané podle ucha tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. Rok na to byla vytvořena Ústa pravdy v blízkém lomu Dvojka a v roce 2007 dílo uzavřely Zlaté oči vytesané do žulové stěny lomu Střelnice (Hřeben I).

Pro více informací o natáčení v Kraji Vysočina kontaktujte Michaelu Královou, Vysočina Film Office, info@filmvysocina.cz, +420 731 597 613.