Louny rozhodně nejsou filmařům neznámé. Toto bezmála 20tisícové malebné městečko – „perla na řece Ohři“ – se nachází v Ústeckém kraji, na severu sousedí s CHKO České středohoří, jižně a západně jej obklopují rozlehlé chmelnice Žatecké oblasti, našeho nejstaršího a největšího chmelařského regionu. My jsme však na popud Filmové kanceláře Ústeckého kraje zaostřili jinam – na lounské výstaviště a jeho hlavní pavilon.

Hlavní pavilon výstaviště – pavilon A – byl postaven v roce 1931 při příležitosti Všeobecné krajinské výstavy, kterou navštívil i tehdejší československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jedná se o centrální budovu ve funkcionalistickém slohu navrženou architektem Otakarem Polákem. Foto: Czech Film Commission

Lounské výstaviště se nachází v areálu Masarykových sadů v severozápadní části města a je místem konání prodejních a prezentačních výstav a veletrhů. Má parkovou úpravu, situováno je na břehu řeky Ohře, která ho lemuje ze tří stran. Centrální pavilon výstaviště, pavilon A, prošel v nedávné době celkovou rekonstrukcí, která byla dovršena v roce 2018. Jeho prvorepubliková podoba byla zachována a historickým nábytkem z doby vzniku byla vybavena i kavárna v prvním patře.

„Díky zdařilé rekonstrukci představuje tato funkcionalistická budova ojedinělý objekt svého druhu v Ústeckém kraji. V kombinaci s dalšími pavilony a doplňkovou infrastrukturou výstaviště pak celý areál poskytuje vhodné zázemí pro filmová natáčení,“ uvedla za Filmovou kancelář Ústeckého kraje Barbora Hyšková.


Areál lounského výstaviště nabízí čtyři pevné výstavní prostory o celkové rozloze 1 550 m2. V případě potřeby jsou k dispozici další čtyři montované pavilony, které fungují jako plnohodnotné vnitřní prostory. Venkovní plochy mají rozlohu 4 500 m2, jedná se o zatravněné plochy a asfaltové cesty. Součástí areálu výstaviště je restaurace, sociální zázemí a další prostory pro doprovodný program, např. letní kino, tenisové kurty, baseballové a dětské hřiště. Od roku 1994 spravuje areál výstaviště společnost Diamant Expo, spol. s r.o.

„Je skvělé, že se i díky filmové kanceláři FKÚK stal Ústecký kraj velmi oblíbeným místem natáčení. Těší nás, že jsou Louny součástí dění a velmi rádi u nás filmaře přivítáme. Naše město rozhodně může nabídnout zajímavé a působivé lokace a vstřícný přístup k filmovým štábům,“ uvedl starosta města Louny Pavel Janda.


Výstaviště Louny, Masarykovy sady 1470, Louny 44001; GPS: 50°21’45.63″N, 13°47’16.97″E


Natáčení v Ústeckém kraji: Filmová kancelář Ústeckého kraje, Barbora Hyšková, +420 778 494 321, hyskova.b@kr-ustecky.cz / Helena Matuščinová, matuscinova.h@kr-ustecky.cz, +420 475 657 720