5,5 km od centra Ostravy leží autentický areál uhelného dolu z počátku 20. století. Zachovaný komplex staveb s těžní budovou, těžní věží, strojovnou nebo řetízkovými šatnami působí, jakoby se tu během poslední šichty zastavil čas.

Foto: Dan Suhay


Původní technické zařízení

Zdejší kotelna je vybavena unikátním, dosud funkčním parním strojem z roku 1893. Strojovna je zařízena elektrickými stroji z let 19121915, kdy byl důl přestavěn na tehdy moderní plně elektrifikovaný provoz. A z těchto let pochází i soubor budov.

Od počátku 20. století až do dnešního dne zůstal celý areál včetně technického zařízení bez podstatnějších změn. V roce 1993, kdy byla ukončena těžba, převzal Důl Michal Národní památkový ústav.

Foto: Dan Suhay

Dochované kanceláře ředitele i geologů

Expozice přístupná veřejnosti vás provede od řetízkových šaten dvoupatrovou administrativní budovou s ošetřovnou, dispečinkem, ředitelnou a kancelářemi důlních měřičů a geologů přes lampovnu spojovacím mostem až do těžní budovy, kde se nastupovalo do těžních klecí.

Foto: Dan Suhay

Ve strojovně dolu jsou na původním místě, kde byly v letech 1912–1915 instalovány, zachované elektrické těžní stroje a kompresory z doby počátků elektrifikace.

Zázemí horníků od ošetřovny po šatny a koupelny

Kromě technického zařízení je v Dole Michal dochované i zázemí pro horníky v podobě ošetřovny pro poskytování první pomoci, řetízkových šaten nebo koupelen. Prostory byly koncipovány pro 1 500 horníků, přičemž v 2. polovině 20. století jich zde pracoval dvojnásobek.

Řetízkové šatny, koupelny a cechovna jsou v současnosti využívány také jako výstavní prostory.

Foto: Dan Suhay

Areál o 4,5 ha

Důl Michal tvoří dvoupatrová administrativní budova, kde se nachází část expozice, dále těžní budova, 41,5 m vysoká těžní věž, strojovna, kotelna a elektrorozvodna. Vedle toho je tu několik dalších budov, třídírna a menší budovy technického charakteru, kde je možné využít k natáčení pouze exteriéry.

Největší prostory, cechovna, řetízkové šatny, sál elektrorozvodny a strojovna mají velikost od 300-500 m2.

Foto: Stepan Bajt

Pitná voda, elektřina i parkování na místě

V celém areálu je k dispozici pitná voda a přípojky elektrické energie o 220 V, na několika místech, v cechovně, řetízkových šatnách a na 4 místech ve venkovním areálu jsou k dispozici přípojky o 380 V.

Parkování je možné před Dolem Michal, kde je kapacita pro 20 aut, i uvnitř areálu, kde zaparkuje dalších 30 aut.

Přímo v Dole Michal je restaurace U Cingra a další možnosti cateringu i ubytování se nacházejí v 5 km vzdálené Ostravě.

Správa objektu, s níž je radost spolupracovat

Předností lokace je schopné vedení, které produkci ochotně vyjde vstříc. „S lidmi na Dole Michal byla vždy skvělá spolupráce a nejednou přiložili ruku k dílu i při technických řešeních během natáčení. Třeba když zařídili, aby pro film tekla voda ze sprch, ze kterých již pár desítek let neteče,“ potvrdila svou pozitivní zkušenost s vedením dolu Klára KohutováMoravskoslezské filmové kanceláře.

Foto: Dan Suhay

Dosud se tu natáčelo pouze několik málo projektů. V roce 2008 český film Radima Špačka Pouta, o 4 roky později hudební videoklip k písni Together hudebníka vystupujícího pod jménem Etostone, v roce 2013 jihokorejský film Ode to My Father a naposledy v roce 2019 epizoda televizního seriálu Místo zločinu Ostrava.

Autentická industriální lokace

„Důl Michal je odkazem naší minulosti s důrazem na maximální zachování autenticity hornického prostředí a tím je výjimečný,“ zdůrazňuje přednosti lokace její správce Mgr. Vojtěch Polášek.

Foto: Dan Suhay

V Dole Michal se na původním místě svého provozu ve zcela autentickém prostředí zachovala více než 100 let stará technická zařízení, prostory kanceláří vedení i zázemí pro horníky. Areál tak představuje jedinečnou ucelenou lokaci, kterou je obtížné vytvořit ve studiu nebo najít jinde. Přijeďte se podívat.

Kontakt pro natáčení v Moravskoslezském kraji:

Moravskoslezská filmová kancelář, Klára Kohutová (klara.kohutova@mstourism.cz, +420 734 517 007) 

FOTOGALERIE>