Filmová infrastruktura

Co již po několik desetiletí stále láká zahraniční producenty do České republiky? Především jsou to vysoce profesionální filmové štáby a kreativita českých filmových profesionálů. Zahraniční producenti často přijíždějí jen s režisérem, hlavními herci a několika hlavními členy štábu a všechny další profese najmou z osvědčených lokálních zdrojů – a je z čeho vybírat. Česká stavba dekorací, půjčovny a přípravny rekvizit a kostýmů a všechna tradiční řemesla napojená na jejich výrobu a úpravu se osvědčily i v těch nejnáročnějších dobových produkcích všech žánrů. Výborné jméno má také česká kaskadérská škola či místní kameramani a jiné technické profese.

Dalším faktorem je skvělé profesionální zázemí. České ateliéry jsou na světové úrovni, barrandovský MAX s rozlohou přes 4 000 m2 řadí k největším v Evropě. Exteriéry studia o velikosti 160 000 m2 dokáží vyjít vstříc potřebám jakékoli produkce. Půjčovny techniky, laboratoře apod. s nejmodernější výbavou jsou dnes v České republice samozřejmostí. Mnohé zahraniční produkce tu využívají i postprodukční služby, které mají ve světě vynikající jméno a jejichž kvalita rok od roku stoupá.

V neposlední řadě se může Česká republika pyšnit unikátními lokacemi. Relativně malé území nabízí neobvykle vysokou koncentraci různorodých a lehce dostupných potenciálních filmových lokací, od velkolepých panoramat královských měst, přes speciální atmosféru industriálních oblastí až po malebné zákoutí české krajiny a vesnice. Díky rozmanité architektuře může Česká republika představovat ve filmu desítky jiných míst a dob – od středověké Evropy až po moderní Ameriku, a tak producentům ušetřit náklady za pronájem původních lokací.