Proč pobídky

Od června 2010 nabízí Česká republika, stejně jako celá řada evropských zemí, ale také regionů v USA, Kanadě nebo Austrálii, pobídky pro filmovou a televizní produkci. Cílem zavedení filmových pobídek bylo navrátit českému filmovému průmyslu a kinematografii konkurenceschopnost v evropském a mezinárodním měřítku.

Pobídky se vztahují jak na české, tak i na zahraniční produkce natáčené v České republice a mají formu vratky ve výši až 20 % tzv. uznatelných nákladů utracených při audiovizuální produkci. Vratka je žadatelům vyplácena přímo státem po ukončení produkce v České republice. V jiné formě jsou pobídky poskytovány např. ve Velké Británii nebo Maďarsku, kde fungují jako daňové úlevy.

Program, navržený Ministerstvem kultury a nově spravovaný Státním fondem kinematografie, vychází z analýzy zahraničních úprav a zajišťuje účelné využití finančních prostředků. Systém rovněž garantuje, že nedojde k vyplacení podpory ve výši 20% uznatelných nákladů dříve, než „investor = producent“ na území České republiky proinvestuje své vlastní finanční prostředky do českých služeb a zboží a následně provede audit těchto vynaložených prostředků.

AKTUALITA: Příjem žádostí o pobídky bude otevřen 3. 1. 2024 v 08:00 středoevropského času. Program zůstane otevřený a bude přijímat žádosti o registraci pobídkových projektů průběžně. Více na webu Státního fondu kinematografie.


Veškeré dokumenty a formuláře k filmovým pobídkám naleznete na oficiálních stránkách Fondu: www.fondkinematografie.cz