O tom, že podzim má své nezaměnitelné kouzlo, jsme se přesvědčili začátkem listopadu na Vysočině. Příroda se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale filmaři nikoli. A tak jsme rádi využili pozvání Michaely Králové z Vysočina Film Office k obhlídce film-friendly lokací v kraji na pomezí Čech a Moravy.

První zastávkou byl zámeček Úsobí, který leží kousek od dálnice, na půli cesty mezi Prahou a Brnem. Jeho majitel pan Polák je podnikavý člověk, který barokní zámek z 18. století opravuje silami svými a svých tří synů. Vybavení včetně historických obrazů a dalších dobově správně zasazených dekorací nakupuje na bazarech. K zámku přiléhá francouzský i anglický park. Na bývalé půdě jsou pak připraveny pokoje pro ubytování menšího filmového štábu, což zámeček už zažil, když posloužil jako kulisa australskému hororu.

Dále jsme se byli podívat na dostihové závodiště, kde se letos konal již 54. ročník Zlaté podkovy – finálových závodů všestrannosti a spřežení. Tribuny již něco pamatují, což je přesně to, co filmaři vyhledávají.


Pokračovali jsme na Hrad Kámen, kde nás zaujala zahrada, která dává hradu jméno (podívejte se do fotogalerie) a také výstava historických motocyklů, z nichž některé je možné zapůjčit na natáčení.

Po obědě v nedávno rekonstruovaném Pivovaru v Kamenici nad Lipou jsme se vydali na jeho prohlídku. Nerezové i měděné vybavení ještě zářilo novotou. Prostory pivovaru se v roce 2019 dostaly mezi finálové projekty Grand prix Architektů – získaly Národní cenu za architekturu.


Zámek Žirovnice jsme si prohlédli plánovaně za tmy a obhlídka měla opravdu své kouzlo. Kromě zajímavého nádvoří ve tvaru rovnostranného trojúhelníku jsme mohli obdivovat mimo jiné i nástěnné gotické malby z 15. století.

Účastníci location tour zakončili první den v Resortu Svatá Kateřina, který působí jako balzám na duši. Vždyť byl také vystavěn na místě bývalých lázní, na odlehlém kopci, ze kterého vyvěrají tři prameny. Jedním z nich je pramen Sv. Kateřiny, který dal resortu jméno. Součástí tohoto relaxačního komplexu je architektonický skvost, Ajurvédský pavilon, který před několika dny obdržel celostátní ocenění Stavba roku 2019.


Druhý den jsme po obhlídce kamenného kruhu Druidů a´la Stonehenge, pokračovali do Jihlavy na zámeček Heulos. Kamenná budova byla postavena v roce 1941 ve starogermánském stylu jako ubytovna pro mládež a později zde sídlila prestižní internátní škola Adolfa Hitlera. Nyní slouží jako školící centrum s ubytováním pro Policejní prezidium Policie České republiky. A ano, je film friendly.


Po krátké zastávce v tolerančním kostelíku z konce 18. století ve skanzenu Zichpil v Humpolci jsme vyrazili na procházku ke dvěma z více než stovky bývalých Lipnických žulových lomů, které slouží zejména k rekreaci, ale i k filmovému natáčení.


Nejste si jistí, jaký stavební sloh by slušel zámku ve vašem filmu? Přijeďte do Světlé nad Sázavou. Tento zámek má renesanční, barokní, empírové a dokonce i novorenesanční křídlo, takže si určitě vyberete. Díky nezměrnému úsilí majitelky paní Heleny Degerme zámek poté, co v něm bylo umístěno Střední odborné zemědělské učiliště, opět ožívá.

Poslední film-friendly lokací pak byla sklárna z 18. století v Tasicích. V devadesátých letech dvacátého století dostala název Huť Jakub po hlavním hrdinovi televizního seriálu Synové a dcery Jakuba skláře, který se zde natáčel v roce 1985. V současné době slouží jako sklářský skanzen s občasným provozem.


A co dodává vedoucí Vysočina Film Office Michaela Králová?: „Mám radost z příležitosti nabízet filmařům poklady Vysočiny, které ne všichni znají. Vždy mě těší, když u nás objeví zajímavé místo pro natáčení. Nabídka naší kanceláře se s touto location tour hezky rozrostla a věřím, že na sebe filmové projekty nenechají dlouho čekat.“

S filmováním na Vysočině vám poradí Michaela Králová z Vysočina Film Office: info@filmvysocina.cz, +420 731 597 613.

VÍCE FOTOGRAFIÍ V SEKCI LOKACE>