Štramberk v okrese Nový Jičín je výjimečné místo, kde se na malém prostoru snoubí bohatá historie s nádhernou přírodou. Labyrint malebných uliček, tajemné legendy a dřevěná lidová architektura dělají ze Štramberku filmařsky zajímavou lokaci, která ještě zdaleka nebyla objevena. Právě díky jeho malebnosti se městu také přezdívá „Moravský Betlém“.

Městečko s 3 500 obyvateli leží na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vrších v předhůří Beskyd. Od Ostravy ho dělí 40 minut jízdy autem. | Foto: Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

„Ve Štramberku jako by se zastavil čas. Klidným městečkem se klikatí úzké uličky lemované roubenými lidovými chalupami z 18. a 19. století a náměstí zdobí přes dvacet barokních měšťanských domů. Najde se tu i mnoho romantických maloměstských zákoutí, k tomu barokní kostel z 18. století, zvonice, kaplička, kašny nebo třeba původní studna s rumpály,“ představuje Štramberk Hana Vítková z Filmové kanceláře Moravskoslezského kraje.


Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou kamennou věží Trúba o výšce 40 metrů a průměru 9 metrů. Věž je pozůstatkem hradu, který tady stával už ve 13. století. Od roku 1903 slouží jako rozhledna – se svou typickou stříškou se tyčí nad městem a skrývá 180 schodů vedoucích na vrchol vyhlídky, ze které je nádherný pohled na Štramberk lemovaný beskydskými kopci.

K hradní věži Trúba přiléhá na místě horního paláce zajímavá stavba z roku 1925 – Jaroňkova útulna. Její interiér prošel v roce 2015 rekonstrukcí, která mimo jiné odkryla krásné zdobné ornamenty. Prostory patří městu, které je příležitostně využívá pro kulturní akce.


Štramberk si lidé nejčastěji spojují se známou pochoutkou – Štramberskýma ušima z perníku. Toto pečivo z medového kořeněného těsta je připomínkou slavného vítězství místních lidí nad tatarskými nájezdníky z Mongolska a svým tvarem připomíná uši, které Tataři utínali pobitým křesťanům a v pytlích je posílali svému chánovi. „Výrobu proslulé pochoutky je možné po domluvě natočit v provozu některé z rodinných firem, kde se uši ještě vyrábějí klasickým váleným způsobem,“ říká Vítková.


Nedaleko Štramberku najdou filmaři další vizuálně zajímavé místo: jeskyni Šipku na svahu kopce Kotouč, nejslavnější pravěké naleziště v České republice. Krasová jeskyně má neobvyklý tvar a poskytovala útočiště pravěkým lidem již před více než 32 tisíci lety. Celý areál má rozlohu 29 hektarů, nejznámějším místem je hlavní prostor s již dávno zborceným stropem (15 x 12 metrů). Z něj vybíhají dvě chodby – nízká Jezevčí díra a až 45 metrů dlouhá Krápníková chodba. Šipka je nejstarší doložené osídlení člověkem na našem území a v roce 1880 zde byla nalezena čelist neandertálského dítěte, která se řadí k významným archeologickým objevům.


Pro natáčení ve Štramberku kontaktujte Hanu Vítkovou z Filmové kanceláře Moravskoslezského kraje, +420 734 766 746, film@mstourism.cz, anebo místostarostu města Oldřicha Škrabala mistostarosta@stramberk.cz, +420 724 189 261.