České Versailles nebo Malý Schönbrunn – i tak je díky své nezaměnitelné podobě nazýván zámek Nové Hrady u Litomyšle, jedna z mála rokokových stavebních památek na území českých zemí. Tato dominanta stejnojmenné obce s rozsáhlým přírodním areálem byla vybudována v letech 1774 až 1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel.

Patrová hlavní budova zámku má mansardovou střechu a bohatě zdobenou přední fasádu, které byla v rámci rekonstrukce zámku obnovena její bohatá reliéfní štuková a kamenná sochařská výzdoba. Z obou konců průčelí vystupují dvakrát odstupňovaná boční křídla - mezi nimi probíhá terasa s členitou balustrádou, jež je uprostřed otevřena širokou vstupní rampou. Hlavní portál je umístěn ve středním razalitu, nad ním je balkón na toskánských sloupech. Foto: Destinační společnost Východní Čechy

Do zámku se vstupuje rozlehlou trojlodní halou s křížovými klenbami a z haly vede do každého zámeckého křídla samostatné schodiště. V prvním patře nad vstupní halou je rokokový hlavní sál s bohatou štukovou výzdobou. Filmaři jistě ocení i interiéry zámku vybavené rokokovým a klasicistním nábytkem, obrazy a četnými drobnými uměleckými předměty. V přízemí západního křídla se navíc nachází i zámecká kaple.

Filmařsky zajímavé jsou i exteriéry kolem zámku – zámecká vstupní brána a francouzská rokoková zahrada s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu, klasicistní zahradní altán, správní budovy, barokní špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767) vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninová zahrada, přírodní barokní divadélko pod širým nebem a nově založený labyrint.


Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale, necelých 15 km vzdálená CHKO Ždárské Vrchy s rozlohou 709 km2 obsahuje čtyři národní přírodní rezervace, devět přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny.

Nespornou výhodou případného natáčení na zámku Nové Hrady je i jeho poloha nedaleko města Litomyšl. To filmařům nabízí nejen historicky známá místa, jako např. renesanční zámek, Smetanovo náměstí, kostel Povýšení svatého Kříže či bývalý Pernštejnský dvůr, ale i současnou moderní architekturu. Mezi nejvýznamnější počiny se řadí architektonické zásahy provedené nedaleko litomyšlského zámku s unikátní sgrafitovou výzdobou – rekonstrukce zámeckého pivovaru na Evropské školící centrum podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota, revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli, obnovené Klášterní zahrady bohatě osazené sochami Olbrama Zoubka.

Další kapitolou jsou novostavby – minimalistický nový kostel Církve bratrské Zdeňka Fránka s oltářem od Karla Malicha a skleněným křížem Václava Cíglera, který byl dokonce nominován na evropskou cenu Miese van der Roheho; urbanisticky citlivě řešený krytý plavecký bazén organických křivek pláště navazujících na směr plynutí svahu Černé hory. Ale je tu i originální autobusové nádraží, malobytové domy a desítky dalších realizací, včetně několika docela pozoruhodných rodinných domů.


Po roce 1989 byl zámek Nové Hrady vrácen v restituci vnukům původního majitele – textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují, od kterého jej odkoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy. „Rekonstrukce zámku dvakrát přesáhla kupní cenu, ale to není směrodatné – stejně to neukazuje, kolik práce se v tom skrývá“, odpovídá na otázku peněz třiašedesátiletý Petr Kučera. Podle Kučerových je v dnešní době nezbytné, aby zámek nabídl víc než jen prohlídky. Proto je to galerie, restaurace a kavárna, konají se zde svatební obřady, mnoho kulturních akcí, přednášek a recepcí.

„Od začátku jsme chtěli zámek pro podnikání, a proto vítáme jakoukoli z forem komerčního využití zámku, mezi které patří i pronájem filmařům. I jim má náš zámek díky své jedinečné atmosféře jistě co nabídnout“ zdůrazňuje Magda Kučerová.

Další informace o této jedinečné rokokové stavbě naleznete na webových stánkách www.nove-hrady.cz, případně je získáte přímo od majitelů objektu, manželů Kučerových: zamek@nove-hrady.cz, tel.: +420 469 325 353.

Pro zprostředkování kontaktu a informace o natáčení v regionu se můžete obrátit také na východočeskou filmovou kancelář East Bohemia Film Office, kontakt: Jaroslav Drobný, j.drobny@vychodnicechy.info, tel.: +420 725 702 651).