18. srpna odstartoval německo-kanadský seriál The Defeated, který se kompletně natáčel v České republice. Většinu štábu tvořili čeští filmaři a do celého procesu výroby od příprav přes natáčení po postprodukci se zapojili čeští dodavatelé. Zahraniční produkce natáčela na lokacích po celé republice a utratila tu 635 milionů korun.

Foto: Stanislav Honzík


8dílný thriller z poválečného Berlína se natáčel v České republice pod taktovkou společnosti Film United. Pro ZDF ho koprodukovali německá Tandem Productions a kanadská Bron Studios. V Německu viděli diváci seriál na televizi ZDF pod názvem Im Schatten der Mörder – Shadowplay. Od 18. srpna je dostupný na Netflixu pod názvem The Defeated.

Útrata zahraniční produkce v České republice: 635 milionů

Zahraniční produkce u nás během přípravných prací, 90 natáčecích dní v rozmezí od dubna do září 2019 a na postprodukci utratila 635 milionů korun. Příliv ohromného zahraničního kapitálu stimulovaly filmové pobídky Státního fondu kinematografie, které v tomto případě představovaly více než 112 milionů korun.

Natáčelo se po celé republice

Seriál se obešel bez filmových ateliérů a natáčel se kompletně na lokacích. Štáb využíval nejrůznější lokace po celé republice od Karlových Varů, po Doksy v Libereckém kraji, Ploskovice, Lenešice a Ústí nad Labem až po Mladou Boleslav, Kladno, Slapy a Prahu.

Foto: Stanislav Honzík


„Nejlépe se nám natáčelo v Lenešicích,“ uvádí producentka Veronika Lencová z Film United. Areál bývalého cukrovaru si česká produkce pronajímá od obce. Je kompletně izolovaný od okolí a poskytuje tak filmařům klid na práci. Produkce tu dokonce využila část dekorace po jiném seriálu z období 2. světové války, World on Fire, který tu dříve natáčela BBC.

„Dostavěli jsme další velkou část, takže vznikla velmi variabilní dekorace, kde bylo možno natočit hned několik různých motivů,“ popisuje Veronika Lencová.

Štábu byla při natáčení nápomocná regionální filmová kancelář

„Spolupracovali jsme s Filmovou kanceláří Ústeckého kraje a spolupráce byla velmi dobrá. Pokud bude příležitost, určitě v budoucnu využijeme služeb i dalších regionálních kanceláří,“ pochvaluje si Lencová. Filmová kancelář Ústeckého kraje má řadu zkušeností se zahraničními i českými produkcemi a je známá tím, že aktivně hledá možnosti, jak natáčení přispět.

Kdo z českých filmařů na seriálu spolupracoval?

Jako u naprosté většiny zahraničních filmových projektů, které se u nás natáčejí, tvořili i tentokrát převážnou část štábu čeští filmaři. Hlavním architektem The Defeated je Martin Vačkář a kostýmní výtvarnicí Michaela Hořejší Horáčková. Jako set dekoratérka se na projektu podílela Nora Sopková, která byla v roce 2020 za svou práci na filmu Králíček Jojo nominovaná na Oscara a Filmovou cenu Britské akademie (BAFTA).  

Foto: Stanislav Honzík


Martin Šebík obsadil pozici 1. asistenta režie, tým kaskadérů vedl Pavel Bezděk a hlavní účetní byla Marcela Zachová. Čeští filmaři se dále podíleli na stavbě dekorací, přípravě rekvizit nebo masek.

Díky tomu, že je Česká republika vyhledávanou filmovou destinací, k nám dokonce přesídlilo několik zahraničních fotografů, kteří tu žijí a platí daně. Tentokrát ale roli placového fotografa zastal Stanislav Honzík, s nímž česká produkce Film United spolupracovala už poněkolikáté, a jeho fotografie z natáčení doprovázejí i tento článek.

Do všech fází výroby se zapojili čeští dodavatelé

Kromě filmových profesionálů se zapojila také řada místních firem, a protože se celý seriál vyráběl v České republice, účastnili se čeští dodavatelé projektu ve všech fázích výroby. Jednalo se například o pronájem kanceláří, vozů, zapůjčení kamerového a dalšího technického vybavení, catering a řadu dalších.

Umíme i postprodukci

Na postprodukci a vizuálních efektech pracovala společnost Universal Production Partners, která představuje jednu z největších firem specializujících se na postprodukci a vizuální efekty v Evropě.

Foto: Stanislav Honzík


Hudbu k seriálu nahrála uznávaná FILMharmonic Orchestra Prague s bohatými zkušenostmi v nahrávání filmové hudby například s producenty Georgem Lucasem, Ridley Scottem nebo Quentinem Tarantinem a s režisérkou Jodie Foster nebo jejími kolegy Robertem Redfordem a Wernerem Herzogem. Zvukovou postprodukci pak zajišťovala česká firma Soundsquare.

Tento neúplný přehled těch, kdo se na výrobě seriálu u nás podíleli, dává tušit, proč zahraniční produkce pro natáčení často volí Českou republiku.

Jak spolupráci hodnotí zahraniční producenti

„Natáčení Shadowplay v České republice s výkonnou producentkou Veronikou Lencovou a produkcí Film United pro nás bylo úžasným zážitkem. Češi jsou pracovití, velmi přátelští a jdou nad rámec svých povinností, aby vám pomohli dosáhnout cílů produkce. Jsou to jedny z nejzkušenějších a nejspolehlivějších štábů, které dnes v oboru pracují. Krom toho jim nejde jen o film, ale zajímají se také o vás jako o člověka,“ popisuje svůj zážitek ze spolupráce výkonný producent David DavoliBron Studios.

Foto: Stanislav Honzík


Výkonná producentka Rola BauerTandem Productions jeho slova potvrzuje: „Vždycky jsme objevili úžasně rozmanité lokace a spolu s profesionálním štábem dělají z České republiky jedno z nejlepších míst pro filmování. Natáčení v České republice si vždycky užiju a těším se na to, až tu v budoucnu budu produkovat další seriály.“

Uvidíme v seriálu české herce?

Mezi firmy, které pracovaly na The Defeated, patří také castingová agentura Myrnyx Tyrnyx, jejíž ředitelka Maya Kvetny se podílela na obsazování herců. V seriálu tak vedle Taylora Kitsche, Niny Hoss, Sebastiana Kocha nebo Maly Emde uvidíte ve významné roli ruského důstojníka Ivana G’Veru a v další vedlejší roli Jana Budaře. A pokud čeští herci do budoucna dokáží vylepšit své jazykové znalosti, uvidíme česká jména v titulcích zahraničních filmů ještě častěji.

Další castingová agentura, Robin Film, zajišťovala pro seriál komparz a měla napilno. Na place se totiž prostřídalo celkem 1 600 komparzistů.

Foto: Stanislav Honzík


Pro herce byla práce na seriálu neocenitelnou zkušeností. Už během příprav proběhlo několik čtení scénáře s režisérským duem, Månsem Mårlindem, který je zároveň autorem scénáře, a Björnem Steinem. Další zkoušky s herci pak probíhaly přímo na place před natáčením jednotlivých scén.

Když se v dekoraci postavené u Kladna filmovala nejnáročnější scéna výbuchu banky, předcházela samotnému natáčení pečlivá příprava v podobě testu speciálních efektů a bezpečnostního školení celého štábu, herců i komparzistů. Jak scéna dopadla, se teď můžeme podívat na Netflixu.