Týdeník Variety, jeden ze tří nejvýznamnějších a vůbec nejčtenější odborný filmový magazín na světě, věnuje ve svém aktuálním čísle výjimečnou pozornost a prostor českému filmovému průmyslu. Speciální příloha s názvem „Billion Dollar Location: Czech Republic“ (Miliardová lokace Česká republika), na jejíž přípravě se podílela Czech Film Commission a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, vyšla 21. června v rámci běžného čísla magazínu.

Každé nové číslo Variety odebírají producenti a decision makeři Hollywoodu, nezávislých amerických produkčních společností, ale také producenti a filmaři mimo USA, distributoři, sales agenti, zástupci festivalů atd. Variety má celosvětově přes 50 tisíc abonentů a online verzi časopisu si každý měsíc prohlédne 20 milionů návštěvníků.

„Jedná se o třetí speciál naší série Billion Dollar Location, předcházely mu zatím jen reportáže o amerických státech Louisianě a New Mexiku. To znamená, že Česká republika je vůbec první zemí mimo USA, kterou jsme si pro toto speciální vydání vybrali,“ uvedl Steven Gaydos, viceprezident a šéfeditor Variety.

„Je to velký úspěch a potvrzení toho, že Česká republika se v posledních letech vrátila na mapu oblíbených filmařských destinací. Točí se u nás historické velkofilmy s hvězdným obsazením i evropské koprodukce,“ vysvětluje vedoucí Czech Film Commission Ludmila Claussová. „Po nedávném přijetí novely audiovizuálního zákona se podmínky pro filmaře u nás ještě zlepší a zájem o Českou republiku jako filmovou lokaci určitě i dále poroste,“ dodává Claussová.

Magazín Variety tuto situaci reflektuje na téměř 20 stranách speciální přílohy a současný český filmový průmysl a dění v jeho různých oblastech přibližuje svým čtenářům, kterými jsou filmoví odborníci a producenti. Provází je infrastrukturou filmového průmyslu u nás v čele s barrandovskými studii, přibližuje podmínky a profesionální zázemí pro výrobu filmů v ČR, přináší aktuální informace o probíhajícím natáčení mezinárodních štábů i o tom, které zahraniční produkce využily ČR jako lokaci v minulosti. Nechybí komentáře zahraničních producentů a filmařů. Příloha obsahuje také informace o filmových pobídkách, které mají na zvýšeném zájmu o natáčení u nás velkou zásluhu.

„Byli jsme s editory speciálu i s autory konkrétních článků v čilém kontaktu. Navrhovali jsme témata, dodávali jim informace a tipy na zajímavé lidi, propojili je s nimi, sháněli jsme fotografie z natáčení. Naší snahou bylo představit českou filmovou infrastrukturu v celé její šíři, ukázat, že tu nejde jen o krásné lokace nebo o pobídky, ale že je za tím mnohem víc – přátelské prostředí, kreativní lidé a hlavně jejich vášeň a oddanost pro tuto práci“, přibližuje Claussová z Czech Film Commission.

Důležitou součástí speciálu jsou proto i hlasy místních filmových profesionálů a prostor je věnovaný také specifickým oblastem jako je animace, postprodukce a vizuální efekty nebo filmová výprava, které zahraniční filmaři u nás vyhledávají pro bohaté zkušenosti s mezinárodními produkcemi.

„Základnu technických a kreativních profesí máme úžasnou a jejich kvalita je na světové úrovni,“ potvrzuje Claussová. „Není divu, že značná část filmů a seriálů, které se u nás každoročně natáčejí, jsou historické, výpravné filmy nebo fantasy. Díky pobídkám se místní producenti navíc také stále častěji stávají plnohodnotnými koproducenty zahraničních snímků a podílejí se tak přímo na jejich úspěchu,“ doplňuje Claussová.

Příkladem je i historický snímek režiséra Seana Ellise Anthropoid nazvaný podle operace, jež vedla k atentátu na Reinharda Heydricha. Film se u nás natáčel v roce 2015 v koprodukci české společnosti Lucky Man Films.

„Jsme moc rádi, že natáčení mohlo probíhat na autentických místech. Exteriérové scény se točily například přímo před chrámem svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Ještě větší produkční výzvou, než uzavření ulice v centru Prahy, bylo velice náročné natáčení interiérových scén uvnitř krypty chrámu, které se točily v replice kompletně postavené v barrandovském ateliéru. Tato úžasná dekorace vznikala osm týdnů a na její stavbě se podílelo 40 lidí,“ uvedl David Ondříček, koproducent filmu.

Právě Anthropoid bude letos ve světové premiéře zahajovat 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, kterému je v aktuálním čísle Variety rovněž věnován obsáhlý článek. Ten vedle speciálu „The Billion Dollar Location“ umocňuje silnou prezenci České republiky v tomto vydání Variety z 21. června.

Každé nové číslo Variety odebírají producenti a decision makeři Hollywoodu, nezávislých amerických produkčních společností, ale také producenti a filmaři mimo USA, distributoři, sales agenti, zástupci festivalů atd. Variety má celosvětově přes 50 tisíc abonentů a online verzi časopisu si každý měsíc prohlédne 20 milionů návštěvníků.