Obhlídky v Krušných horách proběhly 15. a 16. 5. 2023 díky Filmové kanceláři Karlovarského kraje ve spolupráci s Czech Film Commission a Destinační agenturou Krušnohoří, jejíž ředitel a spisovatel Štěpán Javůrek nám byl průvodcem spolu s karlovarským filmovým komisařem a ředitelem krajské destinační agentury Živý kraj Petrem Židlickým.
„Kraj kolem Božího Daru, Jelení, Chaloupek a Králova mlýna (Königsmühle) je jedinečný, mystický a fotogenický. Byl to nabitý program, který ukázal rozmanitá a dobře ukrytá místa, která mohou vyprávět silné příběhy. Pro mě jako vypravěče byla tato location tour velmi inspirativní,“ popsala obhlídky režisérka a scénáristka Margareta Hrůza.
Přebuz
Na okraji města s nejnižším počtem obyvatel v Česku, dnes jich zde žije 77, stojí železobetonová torza budov, které jsou součástí bývalého cínového dolu Otto. Jeho pozůstatky od 2. světové války postupně pohlcuje okolní příroda a vytváří tak přízračnou dystopickou scenerii. V samotném městě se pak dochovala tradiční hrázděná a roubená stavení z přelomu 18. a 19. století. V okolí se rozléhá přírodní park s řadou turistických a cykloturistických tras.
Jelení
Původně hornická osada s tradicí krajkářství zanikla poválečným odsunem německého obyvatelstva. Její existenci dosud dokládá terasovitě členěná krajina s ruinami několika posledních domů a památník kostela poničeného v 50. letech 20. století, kdy se obec ocitla v zakázaném hraničním pásmu. Jediným dochovaným stavením je tzv. Villa dříve využívaná jako rekreační středisko Ministerstva zahraničí, dnes jako zážitková farma nabízející svezení na koních nebo procházku s alpakami.
Ledová a Vlčí jáma
Nedaleko Blatenského vrchu se nachází pověstmi opředená Ledová jáma hluboká 20 m, která vznikla propadnutím středověkého dolu Jiří. Její vysoké skalní stěny udržují takový chlad, že tu sníh neroztává po celý rok. O kousek dál se částečným zřícením stropů sousedního dolu Wolfgang vytvořila 120 m dlouhá a 20 m hluboká Vlčí jáma.
Červená jáma
Malebné zákoutí s „hobití“ chaloupkou se nachází nedaleko další velké důlní propadliny Červená jáma. Dřevostavba se střechou porostlou trávou stojí na místě bývalého hostince a kolemjdoucím nabízí občerstvení.
Pivovar Ryžovna
Rodinný pivovar v zaniklé osadě Ryžovna dnes v budově bývalé školy navazuje na místní tradici pivovarnictví. V přízemí budovy se vaří pivo a v prvním patře nabízí restaurace posezení s velkolepým výhledem do 4 světových stran a krušnohorských lesů.
Mrtvý rybník
Z asfaltové silnice odbočujeme na luční cestu a po 300 m se dáváme lesní cestou kolem kamenného stavení hrázného, asi za 2 km přicházíme k Mrtvému rybníku s hladinou zabarvenou do černa rašelinou. Rozléhá se uprostřed jehličnatých lesů a liduprázdné přírody.
Hotel Zelený dům
Historické zmínky o Zeleném domu sahají až do roku 1542, kdy zde přenocoval Martin Luther. V tradicionalistickém duchu upraveným stylovým sálům dominuje dřevěné obložení a kazetový strop.
Pivovar Červený vlk
Božídarský minipivovar zahájil provoz v roce 2020 v moderní stavbě, která využívá nejnovější technologie a současně citlivě zapadá do místní architektury. Restaurace v přízemí poskytuje díky velkoformátovým oknům výhledy na město Boží Dar i do okolí. Prostory v prvním patře s vlastním barem a sociálním zařízením jsou vyhrazené uzavřeným společnostem. V suterénu se vaří pivo a nacházejí se tu skladové prostory.
Rašeliniště Boží dar
Přírodní rezervaci tvoří rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice, břízy trpasličí, vřesovišti a loukami. Přes rašeliniště vede 2 km dlouhá stezka lemovaná naučnými cedulemi.
Hotel Klínovec
Na nejvyšším vrcholu Krušných hor stojí hotel s rozhlednou a 80 m vysokou televizní věží. Nynější osmiboká zděná rozhledna je replikou té původní z roku 1884. Stavba hotelu byla zahájena v roce 1900 a o 8 let později tu císař František Josef I. - z haly s kazetovým stropem z napnuté jelení kůže - zahajoval Jubilejní výstavu krušnohorských výrobků. Bývalou slávu dnes ve zchátralém hotelu už nic nepřipomíná, genius loci tu však přetrvává. Majitelem uzavřeného komplexu je město Boží Dar.
Králův mlýn (Königsmühle)
Osada zanikla po 2. světové válce, kdy odtud bylo vystěhováno posledních 50 obyvatel, sudetských Němců. Ruiny domů obklopené nádhernou přírodou horského údolí začaly od roku 2012 ožívat činností iniciativy Königsmühle land and art setkání, která zde organizuje vzdělávací, společenské a kulturní akce. Osada přístupná přes louku z cesty vzdálené 400 m se nachází v přírodní rezervaci Horská louka u Háje.
Filmový ateliér a klub Krušnohorský poutník
Budova bývalé továrny na rybí konzervy v obci Kovářská díky novému majiteli Petrovi Mikšíčkovi ožívá do velkorysé podoby kulturního centra, které v sobě spojuje filmový ateliér s prostory pro pořádání akcí a s možností ubytování. Odhlučněný filmový atelier s green screenem má rozměry 12 x 12 x 4 m, k dispozici je promítací plátno s dataprojektorem, světla, stativy, kostýmy a rekvizity.
Hotel Radium Palace
Zrekonstruovaná historická lázeňská budova nabízí 150 pokojů, 5 restaurací, lobby bar, koncertní sál, společenský sál a salónky. Hosté, kteří přijedou za ozdravnými procedurami, nemusí za celý svůj pobyt budovu opustit. Přímo v hotelu totiž mohou absolvovat lékařské prohlídky i lázeňské kůry včetně tradiční radonové, která spočívá v koupeli ve vodě obohacené radioaktivním plynem radonem. Ten do hotelu dopravuje potrubí z 2,5 km vzdáleného vrtu bývalého dolu Svornost.
Štola č. 1 v Jáchymově
Štola dlouhá 261 m byla vyražena v roce 1952 vězni z nedalekého trestaneckého tábora, kam z dolu vedou příkré tzv. Schody hrůzy neboli Mauthausenské schody. Od strážní věže bývalého tábora je výhled na celý Jáchymov.
Hotel Berghof
Na samotě na okraji Jáchymova stojí jednopatrový hotel s 16 pokoji a kapacitou 42 lůžek, s vlastní restaurací a prostorným parkovištěm. Budova zvenčí překvapí pro českou krajinu netypickou fasádou. Bývalé ubikace pro horníky nedalekého dolu by v dnešní podobě hotelu nikdo nehledal.
Areál Eduard
Sportovní areál obklopený lesy nabízí ubytování v horské chatě Eduard a prostor pro různé sportovní aktivity včetně střelnice a jezírka s lanovkou a opičí dráhou. Na vyasfaltovaném kolečku a střelnici tu v zimě trénují biatlonisté. Několik více či méně zchátralých budov a zelení zarůstající halda všímavému pozorovateli opět odhalí spojení místa s bývalým dolem.
Kontakt pro natáčení v Karlovarském kraji:
Filmová kancelář Karlovarského kraje, Petr Židlický (zidlicky@zivykraj.cz, +420 736 650 129)
Posláním regionálních filmových kanceláří je přilákat audiovizuální projekty do svých krajů a být spolehlivým zdrojem informací pro české producenty.
Jedním z hlavních nástrojů, jak upozornit filmaře na filmařsky vstřícné lokace regionu, je tzv. location tour, kterou pro české filmové profesionály od producentů a lokačních manažerů po režiséry, scénáristy, kameramany a filmové architekty organizuje regionální filmová kancelář ve spolupráci s Czech Film Commission.
Zástupce regionální filmové kanceláře propojuje filmaře se správci nebo vlastníky objektů. Location tour je často prvním krokem k dalším obhlídkám již na konkrétní připravované audiovizuální dílo.
Na location tour je přítomen fotograf se specializací na snímky architektury, krajiny a lokací. Výsledné fotografie potom slouží pro propagaci navštívených film friendly lokací jak dané regionální filmové kanceláři, tak je využívá Czech Film Commission pro své propagační aktivity směrem k zahraničním filmařům a aktivně je nabízí v případě konkrétních poptávek ze zahraničí.