7. června 2024
Lokace, za kterými stojí za to jet do Jeseníků, si prohlédli filmaři na obhlídkách pořádaných Filmovou kanceláří Olomouckého kraje ve spolupráci s Czech Film Commission. Vybavený čtyřpatrový jaderný bunkr, renesanční roubený kostel nebo pohádkovou vesničku se zámkem a fojtovnou navštívili producenti, režiséři a lokační manažeři 16. a 17. 4. 2024.
„Nejúžasnějším místem byl Bunkr Přáslavice. Lokalita je pro natáčení ideální, dá se tu snadno naplánovat. Jedná se o místo, které inspiruje k napsání těch nejúžasnějších příběhů. Je naprosto nádherné ve své autenticitě,“ popsala lokaci Margareta Hrůza, režisérka, filmová kritička Modern Times a odborná poradkyně mezinárodního workshopu doc.incubator.
„Expozice je skvěle udržována. Z produkčního hlediska by nebyla třeba žádná velká výprava. Vše podstatné se nachází tam,“ souhlasil s Margaretou Jiří Marek, režisér a producent ze společnosti Soft Pillow.
Aleše Hudského, producenta ze Synergia Film, který pravidelně spolupracuje s německou společností Berlin Producers na jejich projektech pro televizi Arte, inspiroval roubený kostel v Žárové a Schrothovy léčebné lázně.
Jako pozitivní vedlejší efekt location tour uvítala Margareta Hrůza networking: „Čtyři z účastníků byli filmoví režiséři, měli jsme možnost vzájemně diskutovat o svých projektech a vyměňovat si tipy a kontakty. Také seznámení se zástupci regionálních filmových kanceláří je obrovským přínosem.“
Bunkr Přáslavice
Protiatomový kryt o 10 000 m2 ve 4 podzemních patrech s 1,5 metru silnými zdmi představuje jeden z největších zpřístupněných objektů svého druhu ve střední Evropě. Bunkr ze 70. let je vybavený dobovými technologiemi. Zahrnuje telekomunikační sály, filtrační a dekontaminační komory, kuchyň, ložnice, kanceláře a řadu dalších místností.
Zámek Loučná nad Desnou
Částečně opravený renesanční zámek z počátku 17. století s nezařízenými interiéry je v soukromém vlastnictví a momentálně je veřejnosti nepřístupný. Na konci 17. století byl rozšířen o barokní tříkřídlou budovu se dvěma věžemi. Zrenovovaný veřejnosti přístupný zámecký park o 12 ha je v majetku obce.
Zámek Kolštejn
Hrad ze 14. století byl v 16. století přestavěn na zámek s převládajícími gotickými a renesančními prvky. Komplex zříceniny původního hradu a zámku je v současnosti v soukromém vlastnictví. Část využívají majitelé jako hotel, restauraci a pivovar a v další části probíhají prohlídky pro veřejnost. Objekt sousedí s budovou fojtovny s originálním půdorysem a věží s kupolí. Původní sídlo rychtáře, které sloužilo v minulosti jako základní škola, zůstává řadu let nevyužité.
Kostel Archanděla Michaela
Původně evangelický kostel pochází z počátku 17. století. Vyniká prostorným a neobvykle světlým interiérem se širokou galerií, která po celé délce kostela spojuje na obou stranách oltář s kůrem s varhany. 59 m vysoká věž má 7 podlaží a z obou stran jsou k ní přistavěna točitá schodiště.
Hotel Petrovy kameny
Objekt z 80. let si stále uchovává atmosféru i řadu vybavení doby svého vzniku. Hotel s 60 pokoji je vybaven tělocvičnou s posilovacími stroji a wellness centrem s vířivkou, finskou saunou a párou. Nejvýše položený horský resort v České republice, který se nachází v nadmořské výšce 1 335 m n. m. kousek pod vrcholem Pradědu, je výjimečný svými výhledy na husté lesy okolní přírodní rezervace.
Rozhledna Praděd
Betonovo-ocelový vysílač, který se začal stavět v roce 1968, aby uspokojil rostoucí poptávku po televizním signálu, byl kvůli náročným klimatickým podmínkám dokončen až v roce 1980. Zdejší interiér působí dojmem zastaveného času podobně jako nedaleký hotel. Měří 146,5 m a svojí horní plošinou převyšuje o 35 m Sněžku. Rozhledna ve výšce 73 m je přístupná výtahem. Za příznivého počasí je odtud vidět do Vysokých Tater.
Schrotovy léčebné lázně
V malé obci uprostřed nerušené přírody se nachází nesourodý komplex působivých secesních vil s moderním ubytováním, ordinacemi a prostory pro léčebné procedury a několika zchátralých budov, které čekají na rekonstrukci. Lázně se 180letou tradicí byly obnoveny v roce 2017. V roce 2022 otevřely pro veřejnost Park Živá voda se 2 stezkami určenými pro chůzi bosou nohou. 300 m odtud je Skiareál Lázeňský vrch.
Kostel sv. Martina v Žárové
Roubený kostel z roku 1611 se zachoval v autentické podobě s interiérem kompletně obloženým dřevem. Byl postavený v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky ze dřeva ze staršího kostela, který byl stržen ve Velkých Losinách. Skromný interiér má velmi silnou atmosféru. Bíle natřené dřevo v oltářním prostoru kontrastuje s tmavším obložením kostelní lodi. Dřevěnou galerii zdobí obrazy křížové cesty. Kostel stojí uprostřed ohrazeného hřbitova.
Hotel Perk
Rekonstrukce funkcionalistického hotelu Grand ze 30. let minulého století v Šumperku, která byla zahájena v roce 2020, byla korunována Cenou interiéru roku 2024 pro Studio Lucie Koldové udělovanou Institutem bytového designu. 35 pokojů nabízí krásné výhledy do přilehlého parku nebo na hřebeny Jeseníků. Na střeše je útulná terasa s venkovním barem a dvě finské sauny s odpočívárnou. Dále jsou tu dva konferenční sály, které po propojení získají kapacitu pro 84 osob. V přízemí se nachází restaurace s otevřenou kuchyní.
Kontakt pro natáčení v Olomouckém kraji:
Filmová kancelář Olomouckého kraje, Michael Žáček (michael.zacek@centralaok.cz, +420 775 863 537)
Posláním regionálních filmových kanceláří je přilákat audiovizuální projekty do svých krajů a být spolehlivým zdrojem informací pro české producenty.
Jedním z hlavních nástrojů, jak upozornit filmaře na filmařsky vstřícné lokace regionu, je tzv. location tour, kterou pro české filmové profesionály od producentů a lokačních manažerů po režiséry, scénáristy, kameramany a filmové architekty organizuje regionální filmová kancelář ve spolupráci s Czech Film Commission.
Zástupce regionální filmové kanceláře propojuje filmaře se správci nebo vlastníky objektů. Location tour je často prvním krokem k dalším obhlídkám již na konkrétní připravované audiovizuální dílo.
Na location tour je přítomen fotograf se specializací na snímky architektury, krajiny a lokací. Výsledné fotografie potom slouží pro propagaci navštívených film friendly lokací jak dané regionální filmové kanceláři, tak je využívá Czech Film Commission pro své propagační aktivity směrem k zahraničním filmařům a aktivně je nabízí v případě konkrétních poptávek ze zahraničí.