Štramberk v okrese Nový Jičín je výjimečné místo, kde se na malém prostoru snoubí bohatá historie s nádhernou přírodou. Labyrint malebných uliček, tajemné legendy a dřevěná lidová architektura dělají ze Štramberku filmařsky zajímavou lokaci, která ještě zdaleka nebyla objevena. Právě díky jeho malebnosti se městu také přezdívá "Moravský Betlém".
„Ve Štramberku jako by se zastavil čas. Klidným městečkem se klikatí úzké uličky lemované roubenými lidovými chalupami z 18. a 19. století a náměstí zdobí přes dvacet barokních měšťanských domů. Najde se tu i mnoho romantických maloměstských zákoutí, k tomu barokní kostel z 18. století, zvonice, kaplička, kašny nebo třeba původní studna s rumpály," představuje Štramberk Hana Vítková z Filmové kanceláře Moravskoslezského kraje.
Dominantou města je hrad Štramberk s gotickou kamennou věží Trúba o výšce 40 metrů a průměru 9 metrů. Věž je pozůstatkem hradu, který tady stával už ve 13. století. Od roku 1903 slouží jako rozhledna - se svou typickou stříškou se tyčí nad městem a skrývá 180 schodů vedoucích na vrchol vyhlídky, ze které je nádherný pohled na Štramberk lemovaný beskydskými kopci.
K hradní věži Trúba přiléhá na místě horního paláce zajímavá stavba z roku 1925 - Jaroňkova útulna. Její interiér prošel v roce 2015 rekonstrukcí, která mimo jiné odkryla krásné zdobné ornamenty. Prostory patří městu, které je příležitostně využívá pro kulturní akce.
Štramberk si lidé nejčastěji spojují se známou pochoutkou - Štramberskýma ušima z perníku. Toto pečivo z medového kořeněného těsta je připomínkou slavného vítězství místních lidí nad tatarskými nájezdníky z Mongolska a svým tvarem připomíná uši, které Tataři utínali pobitým křesťanům a v pytlích je posílali svému chánovi. "Výrobu proslulé pochoutky je možné po domluvě natočit v provozu některé z rodinných firem, kde se uši ještě vyrábějí klasickým váleným způsobem," říká Vítková.
Nedaleko Štramberku najdou filmaři další vizuálně zajímavé místo: jeskyni Šipku na svahu kopce Kotouč, nejslavnější pravěké naleziště v České republice. Krasová jeskyně má neobvyklý tvar a poskytovala útočiště pravěkým lidem již před více než 32 tisíci lety. Celý areál má rozlohu 29 hektarů, nejznámějším místem je hlavní prostor s již dávno zborceným stropem (15 x 12 metrů). Z něj vybíhají dvě chodby - nízká Jezevčí díra a až 45 metrů dlouhá Krápníková chodba. Šipka je nejstarší doložené osídlení člověkem na našem území a v roce 1880 zde byla nalezena čelist neandertálského dítěte, která se řadí k významným archeologickým objevům.
Pro natáčení ve Štramberku kontaktujte Hanu Vítkovou z Filmové kanceláře Moravskoslezského kraje, +420 734 766 746, film@mstourism.cz, anebo místostarostu města Oldřicha Škrabala mistostarosta@stramberk.cz, +420 724 189 261.