Proč natáčet v ČR
Atraktivní lokace, profesionální filmové štáby, kvalitní postprodukce a čtyři roční období – to jsou jen některé důvody, proč je Česká republika tím pravým místem pro vaše natáčení.
Atraktivní lokace, profesionální filmové štáby, kvalitní postprodukce a čtyři roční období – to jsou jen některé důvody, proč je Česká republika tím pravým místem pro vaše natáčení.
Výhodný program Filmové pobídky, který spravuje Státní fond audiovize, je určený pro české a zahraniční produkce realizované v České republice. Umožní vám získat zpět 25-35 % uznatelných nákladů a 66 % z částky srážkové daně zaplacené v ČR. A to není všechno – další možností, jak obdržet finanční příspěvek, jsou různé regionální granty a fondy.
Relativně malé území nabízí vysokou koncentraci různorodých a snadno dostupných filmových míst. Objevte velkolepá panoramata královských měst, atmosféru industriálních oblastí i malebná zákoutí české krajiny a vesnice. Jsou zde rozmanité stavby všech architektonických stylů a etap – od románského období přes gotiku, renesanci, baroko a nechybí ani moderní architektura. Česká republika tak může představovat mnoho jiných míst a dob – od středověké Evropy až po moderní Ameriku. A vy ušetříte oproti pronájmu původních lokací.
Zahraniční producenti často přijíždějí jen s režisérem, hlavními herci a několika členy štábu a všechny další profese a služby najmou zde. Kromě kreativních i technických odborníků jsou to především vedoucí jednotlivých oddělení výroby s celými týmy jako filmový architekt, umělecký ředitel, návrhář kostýmů, kameraman a další. Skvěle zpracované kulisy, kostýmy, vozidla a zbraně různých historických období se osvědčily i v těch nejnáročnějších dobových produkcích všech žánrů. Výborné jméno má také česká kaskadérská škola nebo postprodukční služby.
Máte na výběr z různě velkých ateliérů a studií, která se přizpůsobí jakékoli produkci a poskytnou dokonalý prostor pro natáčení nejen interiérů, ale i exteriérů. Také zajistí potřebné zázemí – nechybí produkční místnosti, maskérny, šatny, kostymérny, kamerové a rekvizitní místnosti a prostory pro catering.
Děláme maximum proto, abyste tu mohli za všech okolností pohodlně a bezpečně natáčet. Reagujeme na jakoukoli situaci a ve spolupráci s různými institucemi a experty vypracováváme analýzy, manuály a doporučení, která vám to usnadní.
Během období pandemie covid-19 jsme připravili samoregulační doporučení, díky němuž se filmaři mohli rychle vrátit na plac. Česká republika tak měla v porovnání s jinými zeměmi na kontinentální Evropě nejkratší přestávku v natáčení. Naše pravidla se stala inspirací pro filmové komise po celém světě.
V souvislosti s konfliktem na Ukrajině jsme společně s Asociací producentů v audiovizi a Evropským institutem bezpečnosti filmových projektů vytvořili dokument Česká republika v kontextu situace na Ukrajině.
Ve spolupráci s Evropským institutem bezpečnosti filmových projektů pro vás máme užitečná pravidla jako Bezpečnost střelných zbraní nebo společně s Asociací producentů v audiovizi a Technickou univerzitou Ostrava Bezpečný film.
Podporujeme projekt Greenfilming, který se zabývá udržitelností audiovizuálního průmyslu a nabízí různé nástroje, jak na to. Mohl by se vám hodit například Manuál zeleného natáčení lokalizovaný přímo pro ČR.
Jen za posledních 30 let jich vzniklo několik desítek. Jsou to například tyto filmy a seriály
Více než 100letá tradice sahá až k počátkům světové kinematografie. Moderní filmové společnosti i profesionální ateliéry zde existovaly už na začátku 20. století a některé české filmy se mezinárodně proslavily dokonce ještě před příchodem zvuku.
Ve své době nejmoderněji vybavené studio v Evropě vzniklo ve 30. letech 20. století a brzy se stalo symbolem českého filmového průmyslu. Natočily se tu stovky domácích a zahraničních filmů, mezi prvními například Golem francouzského režiséra Juliena Duviviera v roce 1936. A v tomto roce byly založeny také Zlínské filmové ateliéry.
Filmovou a televizní fakultu akademie múzických umění v Praze od jejího založení v roce 1946 absolvovaly stovky úspěšných českých i zahraničních filmařů. Je to například Miloš Forman, Ivan Passer, Milan Kundera, Agnieszka Holland, Jan Svěrák.
Čeští tvůrci jsou často nominovaní na Cenu Akademie a více než 20x slavili vítězství. Mezi Oscarem oceněné filmy patří Obchod na korze (1965), Ostře sledované vlaky (1966) a Kolja (1996). České filmy se pravidelně účastní i dalších světových festivalů. Film Skřivánci na niti získal Zlatého medvěda na Berlinale (1990).
Světově známý pojem označuje generaci filmových scénáristů a režisérů, kteří začali tvořit v 60. letech 20. století. Patří mezi ně například Věra Chytilová, Ester Krumbachová, Jan Němec, Evald Schorm, Jaroslav Papoušek, Jiří Menzel.
Chaoyang is a bustling district located in the heart of Beijing, China. It is known for its modern architecture, thriving business district, and vibrant nightlife. The area is home to many high-end shopping malls, luxury hotels, and fine dining restaurants, as well as cultural landmarks such as the China Red Sandalwood Museum and the Chaoyang Park. With its convenient location and easy access to public transportation, Chaoyang is a popular destination for both tourists and business travelers alike. If you're looking for a lively and cosmopolitan experience in China, Chaoyang is definitely worth a visit.