5,5 km od centra Ostravy leží autentický areál uhelného dolu z počátku 20. století. Zachovaný komplex staveb s těžní budovou, těžní věží, strojovnou nebo řetízkovými šatnami působí, jakoby se tu během poslední šichty zastavil čas.
31. srpna 2022
Původní technické zařízení
Zdejší kotelna je vybavena unikátním, dosud funkčním parním strojem z roku 1893. Strojovna je zařízena elektrickými stroji z let 1912–1915, kdy byl důl přestavěn na tehdy moderní plně elektrifikovaný provoz. A z těchto let pochází i soubor budov.
Od počátku 20. století až do dnešního dne zůstal celý areál včetně technického zařízení bez podstatnějších změn. V roce 1993, kdy byla ukončena těžba, převzal Důl Michal Národní památkový ústav.
Dochované kanceláře ředitele i geologů
Expozice přístupná veřejnosti vás provede od řetízkových šaten dvoupatrovou administrativní budovou s ošetřovnou, dispečinkem, ředitelnou a kancelářemi důlních měřičů a geologů přes lampovnu spojovacím mostem až do těžní budovy, kde se nastupovalo do těžních klecí.
Ve strojovně dolu jsou na původním místě, kde byly v letech 1912–1915 instalovány, zachované elektrické těžní stroje a kompresory z doby počátků elektrifikace.
Zázemí horníků od ošetřovny po šatny a koupelny
Kromě technického zařízení je v Dole Michal dochované i zázemí pro horníky v podobě ošetřovny pro poskytování první pomoci, řetízkových šaten nebo koupelen. Prostory byly koncipovány pro 1 500 horníků, přičemž v 2. polovině 20. století jich zde pracoval dvojnásobek.
Řetízkové šatny, koupelny a cechovna jsou v současnosti využívány také jako výstavní prostory.
Areál o 4,5 ha
Důl Michal tvoří dvoupatrová administrativní budova, kde se nachází část expozice, dále těžní budova, 41,5 m vysoká těžní věž, strojovna, kotelna a elektrorozvodna. Vedle toho je tu několik dalších budov, třídírna a menší budovy technického charakteru, kde je možné využít k natáčení pouze exteriéry.
Největší prostory, cechovna, řetízkové šatny, sál elektrorozvodny a strojovna mají velikost od 300-500 m2.
Pitná voda, elektřina i parkování na místě
V celém areálu je k dispozici pitná voda a přípojky elektrické energie o 220 V, na několika místech, v cechovně, řetízkových šatnách a na 4 místech ve venkovním areálu jsou k dispozici přípojky o 380 V.
Parkování je možné před Dolem Michal, kde je kapacita pro 20 aut, i uvnitř areálu, kde zaparkuje dalších 30 aut.
Přímo v Dole Michal je restaurace U Cingra a další možnosti cateringu i ubytování se nacházejí v 5 km vzdálené Ostravě.
Správa objektu, s níž je radost spolupracovat
Předností lokace je schopné vedení, které produkci ochotně vyjde vstříc. „S lidmi na Dole Michal byla vždy skvělá spolupráce a nejednou přiložili ruku k dílu i při technických řešeních během natáčení. Třeba když zařídili, aby pro film tekla voda ze sprch, ze kterých již pár desítek let neteče,“ potvrdila svou pozitivní zkušenost s vedením dolu Klára Kohutová z Moravskoslezské filmové kanceláře.
Dosud se tu natáčelo pouze několik málo projektů. V roce 2008 český film Radima Špačka Pouta, o 4 roky později hudební videoklip k písni Together hudebníka vystupujícího pod jménem Etostone, v roce 2013 jihokorejský film Ode to My Father a naposledy v roce 2019 epizoda televizního seriálu Místo zločinu Ostrava.
Autentická industriální lokace
„Důl Michal je odkazem naší minulosti s důrazem na maximální zachování autenticity hornického prostředí a tím je výjimečný,“ zdůrazňuje přednosti lokace její správce Mgr. Vojtěch Polášek.
V Dole Michal se na původním místě svého provozu ve zcela autentickém prostředí zachovala více než 100 let stará technická zařízení, prostory kanceláří vedení i zázemí pro horníky. Areál tak představuje jedinečnou ucelenou lokaci, kterou je obtížné vytvořit ve studiu nebo najít jinde. Přijeďte se podívat.
Kontakt pro natáčení v Moravskoslezském kraji:
Moravskoslezská filmová kancelář, Klára Kohutová (klara.kohutova@mstourism.cz, +420 734 517 007)