Kulturní dům bývalého národního podniku Automobilových závodů je autentickým dokladem architektury a urbanismu 60. let včetně interiérů s dobovými výtvarnými a uměleckořemeslnými díly, nábytkem a v případě místností zvukaře a osvětlovače dokonce i technikou z 80. let. Lokace dosud čeká na první filmaře, kteří ji objeví.
18. ledna 2023
Rozlehlý objekt o 8 250 m2 vznikal od konce 50. do přelomu 60. a 70. let. Většina z 200 místností se dochovala v původní podobě. Kulturní dům je dodnes využíván pro společenské akce, ovšem více než polovinu jeho prostor lze využít k natáčení.
Dvoupodlažní společenský sál
Po vstupu hlavním vchodem se ocitnete ve vestibulu o 300 m2 s původními šatnami. Troje dvoukřídlé dřevěné dveře vlevo vedou do dvoupodlažního společenského sálu s předsálím a balkonem a galerií v patře.
Většina původních prvků se dochovala jak ve společenském sále s parketovou podlahou a zavěšeným rastrovým stropem s bodovými svítidly, tak v prostorách za jevištěm, kde jsou šatny herců se sociálním zařízením.
Tyto prostory jsou zařízené původními dřevěnými skříněmi s trojúhelnými úchyty, řadou zrcadel se svítidly, stolky, židlemi a pohovkami. Kolem oken a v prostorách sociálních zařízení a sprch najdete i původní kachličkové obklady.
Ve společenském sále o 670 m2 je zvýšené jeviště o rozměrech 14 x 10 m, přičemž balkon představuje dalších 319 m2. Kapacita sálu je 445 osob v přízemí plus 300 na galerii. K jevišti patří i nákladní výtah.
Na balkon a galerii vás z vestibulu dovede jednoramenné mramorové schodiště s železným zábradlím zdobené nástěnnou plastikou se znakem Škoda. Prosklenou stěnou je odtud výhled do vnitřního dlážděného atria.
Technika nahrávacího studia z 80. let
„Překvapila mě monumentálnost celého objektu a jak se zázrakem vše zachovalo v takové té zašlé socialistické slávě,“ říká Martina Kuncová ze Středočeské filmové kanceláře. „V objektu se nachází i zajímavý utajený prostor, místnost zvukaře hned vedle velkého sálu za tajnými dveřmi, která je vybavena zařízením nahrávacího studia z 80.-90. let, s nepořádkem, vrstvou prachu, nedopalky cigaret a lahváčů. Místnost má neuvěřitelnou atmosféru té doby.“
Zasedací místnost s původním nábytkem
Úžasně stylově čistá je také dochovaná zasedací místnost s původním nábytkem v 1. patře. Dřevěný stůl do tvaru T osvětlují dobová stropní svítidla. Místnost koncipovaná pro 30 osob má 65 m2.
V 1. patře je dále taneční zrcadlový sál o 235 m2, který se zachoval v původní podobě s parketovou podlahou, dřevěnými obklady stěn se zrcadly a zabudovanými skříněmi.
Ostatní prostory 1. patra představují sklad a místnost osvětlovače s technikou z 80. let, 3 taneční studia a klubovny.
Divadlo a hudební zkušebna v suterénu
V suterénu je divadelní sál se stupňovitým hledištěm s kapacitou pro 180 diváků. Dřevem obložené vyvýšené jeviště má rozměry 6,5 x 5,5 m. Do divadla vede samostatný vstup z jižního průčelí budovy.
Zajímavá je i suterénní hudební zkušebna s pódiem s dřevěným obkladem a kapacitou pro 50 osob. Akusticky upravená místnost má 92 m2.
Další suterénní prostory představují klubovny, archiv a sklad hudebních nástrojů, filmová laboratoř a temné komory. Nachází se tady také technické zázemí budovy, včetně kuchyně.
Restaurace a kavárna po rekonstrukci
V přízemí se nachází také restaurace a kavárna s výhledem do atria. Jsou to jediné prostory v budově, které prošly rekonstrukcí. Restaurace s kapacitou 100 osob má 2 salonky pro 40 a 25 osob a v létě je provozována i v prostorách atria. Kavárna má kapacitu 70 osob.
Pohodlné zázemí pro natáčení
Obří objekt nabízí dostatek prostoru pro vytvoření pohodlného zázemí pro štáb. K dispozici je samozřejmě elektřina i pitná voda.
U budovy je veřejné parkoviště pro 40 aut a několik aut může parkovat i před hlavním vchodem.
Na jižní část budovy navazuje park, který k objektu ovšem nepatří.
Množství alternativ pro ubytování a catering lze nalézt přímo v Mladé Boleslavi nebo v 45 minut jízdy vzdálené Praze.
Další moderní i historické lokace v blízkém okolí
V Mladé Boleslavi filmaři najdou řadu zajímavých lokací: architektonicky výraznou funkcionalistickou budovu Střední průmyslové školy od architekta Jiřího Krohy nebo Staroměstské náměstí s umělým korytem vodoteče simulujícím řeku Jizeru a zdobeným sochařskými díly, jehož rekonstrukce byla vyhlášena Stavbou roku 2011.
Historické motivy nabízí zdejší městské středověké opevnění, zřícenina hradu Michalovice, barokní zámek Neuberk nebo piaristický klášter s kostelem sv. Bonaventury.
Přijeďte na obhlídky a přesvědčte se na vlastní oči, jaké poklady nabízí filmařům Mladá Boleslav.
Kontakt pro natáčení ve Středočeském kraji:
Středočeská filmová kancelář, Martina Kuncová (martina.kuncova@strednicechyfilm.cz, +420 724 139 119)