Na první pohled jeden z mnoha zámků ve Středočeském kraji odkrývá při bližším pohledu nejedno překvapení. Romantická zákoutí, krásné zahrady i vodní příkop člověk na zámku očekává. Stačí se ale pořádné rozhlédnout a uvnitř se ocitnete v galerii moderního umění. Pojďte se s námi podívat do Třebešic, kde se historické kulisy místního zámečku staly výstavními prostory pro mnoho současných umělců.
27. května 2020
Zámek Třebešice u Kutné Hory | Foto: Czech Film Commission
Historie zámku v Třebešicích sahá do počátku 14. století, kdy zde byla vystavěna vodní tvrz. Větší část budovy se třemi křídly kolem čtvercového nádvoří, arkády a dvě malé věže, které zde nyní vidíme, pocházejí z poloviny 16. století. V osmnáctém století byl zámek přestavěn v pozdně barokním stylu a doplněn o velkou kamennou sýpku se čtyřmi dřevěnými podlažími. Z poloviny 19. století pochází většina dalších hospodářských budov statku, například staré stáje s nízkými cihlovými sklepy, které jsou dnes částečně pobořeny, a také stodola o rozměrech 80 x 15 metrů, která je jednou z největších a nejkrásnějších v Čechách.
Dvacáté století dalo Třebešicím zabrat, ostatně jako většině historických památek v tehdejším Československu. Po velké rekonstrukci zanedbávaného zámku doktorem Vraným, který zde provozoval mnoho let farmu, po zabrání budovy gestapem a zestátnění komunisty se na místě usídlilo místní zemědělské družstvo, které nedaleko postavilo nové stáje pro dobytek. Historické hospodářské budovy byly ponechány svému osudu. Zasypání vodního příkopu způsobilo zásadní narušení statiky a radikální rekonstrukce v 70. letech poničila některé historické prvky zámku.
V roce 2000 koupili zámek současní italští majitelé, kterým prostor i okolí učarovalo. „Okolí zámku je krásné, klidné a je odtud dobrá dostupnost do Prahy. Možná i proto, že se na stavbě zámku podíleli italští řemeslníci, cítíme se tu velmi příjemně a rozhodli jsme se zůstat. Rádi zde přivítáme i filmaře.“
Cílem majitelů je umožnit mladým umělcům tvořit v zámku a hospodářských budovách trvalé instalace, aby tak propůjčili starým budovám nový život a význam. Zároveň postupně upravují rozsáhlé zahrady a rekonstruují samotný zámek. Práce mají za sebou architekt a stavební developer Alberto di Stefano a vizuální umělec Eugenio Percossi hodně a před sebou ještě víc.
Třebešický zámeček v současné době nabízí ubytování v pěti originálních apartmánech. Ve všech se můžete kochat sochami a instalacemi, které zde zanechali při svých pobytech současní umělci. Například v jednom z nich jsou veškeré barvy laděny do odstínů bílé, šedé a černé, a tak si budete připadat jako v černobílém filmu. Další umělecká díla na vás čekají v zahradách a ve stodole.
Každý režisér má jiné požadavky, a proto jsme se zeptali, jak je to s užitím bezmála 80 soch a instalací v audiovizuálních dílech. Pro účely natáčení je možné umělecká díla nechat odborně z prostorů odebrat nebo zakrýt. V případě zájmu o ponechání děl na místě se bez problémů dá domluvit na jejich užití.
I Martina Kuncová ze Středočeské filmové kanceláře je atmosférou zámku unešena: „Je to jedinečné místo. Historický zámek, soudobá umělecká díla, krásná zahrada… Třebešice určitě stojí za návštěvu a pozornost filmařů, kteří zde najdou i vyhovující prostory pro zázemí a rozlehlé parkoviště.“
Ať už se hlavní hrdina vašeho filmu bude procházet jako kníže v zámeckých zahradách nebo bude jako bohatý podnikatel ubytován v extravagantním apartmánu, Třebešice na filmovém plátně bezpochyby zaujmou.
Kontakt pro natáčení ve Středočeském kraji:
Martina Kuncová, martina.kuncova@strednicechyfilm.cz, +420 724 139 119