Čtyřkřídlá klasicistní budova se širokým schodištěm z hlavního sálu otevírá přímo do jednoho z nejkrásnějších romantických parků v České republice. Anglický park zdobí 2 rybníky, rozhledna pseudogotické Červené věže a klasicistní Mánesův pavilon inspirovaný malířem Josefem Mánesem, který zde pobýval a ovlivnil podobu zámku i parku.
10. října 2022
Nejkrásnější romantický park v České republice
Rozlehlý park o rozloze 21 hektarů si zachoval původní kompozici z poloviny 19. století, kdy začal tehdejší majitel František Josef I. Silva-Tarouca v okolí zámku budovat přírodně krajinářský park v anglickém stylu.
Sestoupíte-li do parku po schodišti z Velkého sálu zámku, otevře se před vámi pohled na kopec korunovaný cihlovou Červenou věží, která slouží jako rozhledna. Když se z rozhledny podíváte na druhou stranu od zámku, uvidíte jednu ze dvou vodních ploch, které se v parku nacházejí, Velký rybník.
Malý rybník odtud leží napravo. A je od něj krásný pohled na západní křídlo zámku se dvěma věžemi.
Vliv Josefa Mánesa na podobu zámku a parku
Od východního křídla zámku vás cesta parkem zavede k Mánesovu pavilonu. V drobném klasicistním altánu oválného půdorysu je nyní umístěna sbírka děl Josefa Mánesa s tématem Hané.
Malíř za svých častých pobytů na zámku v letech 1849-1870 vytvořil řadu děl, z nichž některá zdobí dnes Velký sál. Podle návrhu Josefa Mánesa nechal majitel zámku v roce 1854 dokonce vybudovat zámeckou kapli.
Pseudogotická oranžerie
Malířův rukopis se podepsal i na podobě oranžérie z poloviny 19. století. Její budova přiléhá k prodlouženému východnímu křídlu zámku a průčelí zdobí trojlist s erby navržený Josefem Mánesem.
Prostory zrekonstruované oranžerie o 200 m2 jsou v současnosti pronajímány například na svatební hostiny v rámci obřadů probíhajících v jednom ze zámeckých sálů nebo v parku.
Část interiérů je zrekonstruovaná
Při pohledu na jižní křídlo zámku můžete nad schodištěm vedoucím do parku obdivovat balustrádu se čtyřmi alegorickými sochami bohyně jara, umění, vědy a úrody, které vznikly začátkem 20. století.
Zámek má 70 místností, z nichž největší je Velký sál o 96 m2. Intarzovanou podlahu s ornamentálními motivy doplňují pruhovaně dekorované stěny. Pokoj je zařízen rohovými bílými kachlovými kamny a dobovým nábytkem.
Rodovou galerii o 77 m2 s parketovou podlahou a zelenými kachlovými kamny zdobí portréty dřívějších majitelů zámku a červeně polstrovaný nábytek.
Zařízení interiérů je po dohodě možné využít pro natáčení. Část interiérů je zrekonstruovaná, zařízená historickým mobiliářem a zpřístupněná veřejnosti, část zatím na rekonstrukci čeká.
Mezi zajímavé prostory zámku patří i valený zděný sklep o 80 m2.
Vedle dobových interiérů se v prostorách zámku nachází také Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových s vystavenými kostýmy, kulisami a rekvizitami. Dále je tu výstava kreseb Josefa Mánesa, které se vztahují k zámku a expozice historických kol od 19. do počátku 20. století.
Parkování, ubytování a catering
V elektrifikovaném objektu je k dispozici pitná voda. Přímo u zámku je parkoviště s kapacitou 50 míst a další parkoviště s dvojnásobnou kapacitou je vzdálené od zámku 300 m.
Ubytování pro menší štáb je možné přímo v Čechách pod Kosířem v Penzionu Mánes a pro větší štáby pak v 9 km vzdálených lázních Slatinice.
Další možnosti cateringu, případně ubytování jsou možné v 5 km vzdáleném Hluchově, 12 km vzdáleném Prostějově nebo 20 km vzdáleném Olomouci.
Muzeum kočárů a rozhledna Velký Kosíř
500 m od zámku se nachází Muzeum kočárů s úctyhodnou sbírkou historických kočárů, saní a luceren, které bylo poprvé otevřeno v roce 2009.
3 km odtud vyhlíží na Hanou z jejího nejvyššího vrchu Velký Kosíř stejnojmenná rozhledna postavená v roce 2013. Dřevěné schodiště kryté plechovými stěnami stoupá z betonového soklu rozhledny, kde se skrývá provozní zázemí – pokladna, občerstvení a prodejna suvenýrů – k vyhlídkové plošině ve výšce 25 m. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm. Až k rozhledně vedou cesty sjízdné autem, jen je třeba počítat s vyřízením povolení. K dispozici je na místě i elektřina.
Které filmy se tu natáčely?
Do dnešního dne se v zámku Čechy pod Kosířem natáčela pouze hrstka filmů. 2 životopisné filmy o Josefu Mánesovi, dokumentární Démoni Josefa Mánesa v roce 2021 režírované Michaelem Kabošem a životopisné drama Paleta lásky z roku 1976 v režii Josefa Macha.
V roce 2013 tu vznikl amatérský film Jana Haluzy Případy pro Jáchyma Semiše a v roce 1983 drama Antonína Kopřivy Zámek Nekonečno.
Čechy pod Kosířem památkou České republiky roku 2019
Zrekonstruovaný zámek s oranžerií získal díky hlasům veřejnosti ocenění Opera Historica a stal se tak památkou České republiky roku 2019. Zámek vzdálený 20 km od Olomouce je se svým nádherným anglickým parkem a jedinečným geniem loci výjimečnou filmovou lokací. Jste tu vřele vítáni na obhlídky pro váš příští projekt.
Kontakt pro natáčení v Olomouckém kraji:
Filmová kancelář Olomouckého kraje, Michael Žáček (michael.zacek@centralaok.cz, +420 775 863 537)