Maria Theresia

(Marie Terezie)

Release
2017
Genre
period drama (TV film, 2 x 100 minutes)
Country
Czech Republic, Slovakia, Hungary, Austria
Broadcaster
ČT (CZ), RTVS (SK), MTVA (HU), ORF (A)
Production company
Maya Production (CZ), MR-Film Gruppe (A), BETA Film GmbH (A)
Producer
Marcela Mojtová, Jan Novotný (CZ), Oliver Auspitz, Andreas Kamm (A), Ferdinand Dohna (A)
Director
Robert Dornhelm
Cast
Marie-Luise Stockinger, Vojta Kotek, Karl Markovics, Zuzana Stivínová, Fritz Karl, Tatiana Pauhofová, Julia Stemberger, Jan Budař, Cornelius Obonya, Pavel Kříž, Réka Tenki
Storyline
Dvoudílný film zachycuje období mezi roky 1723 a 1741. Začíná v Praze, korunovací císaře Karla VI. českým králem. Jeho šestiletá dcera Marie se tu dětsky, ale skálopevně zamiluje do Františka Štěpána Lotrinského, kterého si v roce 1736 nakonec také vezme. Na habsburský trůn Marie usedá několik let poté, v roce 1740. Brzy zjišťuje, že říše je rozvrácená a ohrožená ze všech stran. K tomu se připojuje krize manželství s Františkem, který těžce nese to, že najednou hraje vedle své manželky druhé housle. Marie se učí, nejdřív dělá ty samé chyby jako její otec, ale pak nalézá sebevědomí i svou vladařskou cestu. Zpacifikuje šlechtu, která ji zprvu nevěří. A jako finální triumf získá maďarskou korunu a vojenskou podporu z Uher, i když přitom málem obětuje to, co je jí pořád nejdražší – vztah s Františkem Štěpánem. Marii Terezii film opouští již jako silnou a etablovanou panovnici v roce 1741.

Trailers / videos

Marie Terezie (2017) - Trailer / Vojtěch Kotek, Pavel Kříž

In the Czech Republic

Production company
Production year
2017
Filming dates
18 April – 28 June 2017 (50 filming days)
Locations
Kromeriz, Valtice, Prague - The Grand priory Palace, Colloredo-Mansfeld Palace; Chateau Dobris, Milovice, Tachov - Svetce (Riding hall)