Kousek od Domažlic směrem na Nový Klíčov najdete areál bývalého lomu. Jeho dnešní podoba připomíná spíše rozlehlý park s řadou dřevěných soch, které tu zanechali řezbáři. Jedna z věcí, která sem návštěvníky a potápěče láká, je podvodní pozorovací kabina na dně zatopeného lomu. Ta je ovšem zajímavá také pro filmaře.

Lomeček | Foto: Zdeněk Zrůst, Lomeček


Lomeček u Starého Klíčova sloužil k dobývání kamene až do roku 1998. Dnes je využíván k rekreaci a sportu a od roku 2004 se zde koná každoroční Mezinárodní sochařské sympozium. Díla účastníků z celého světa, vytvořená během této desetidenní akce, natrvalo zdobí zdejší areál. Část uměleckých děl pak bývá umisťována také na dno jezera, kde zpestřuje ponory trénujícím potápěčům. Pod hladinu se ale mohou podívat i běžní návštěvníci nebo členové filmového štábu prostřednictvím podvodní kabiny.

Dvanáctitunová podvodní pozorovatelna je umístěna v hloubce 8 metrů a je přístupná z plovoucího mola po žebříku ocelovým tubusem. Dole se ocitnete v kulaté kajutě s osmi kruhovými padesáticentimetrovými okny a lavicí po obvodu. Vejde se sem 6-8 lidí, což ji řadí mezi největší podvodní kabiny v České republice. Vzduch v ní bývá pravidelně vyměňován kompresorem z hladiny.

Pod vodou jsou k vidění hejna kaprů, karasů, tolstolobiků a amurů, štiky, raci, ale také jeseteři nebo sumec – albín. Můžete prozkoumat i vrak motorového člunu, umělou jeskyni, potápěči zde mají umístěnou podvodní tréninkovou plošinu. A kdo ví, zda nezahlédnete mořskou pannu. Máme samozřejmě namysli vyřezanou ze dřeva. Viditelnost bývá dobrá, a tak je zde ideální místo pro natáčení podvodních záběrů.


Rozměry lomu jsou přibližně 200 x 20 až 50 metrů. V místě je zastřešená terasa o velikosti 10 x 16 metrů s kapacitou 200 osob, možnost občerstvení a vytápěná klubovna. K dispozici je také parkoviště. K Lomečku se dostanete po dálnici. Kousek za Plzní odbočíte směrem na Domažlice, od kterých je to k lomu jen 6 kilometrů.

V západočeském regionu je řada různorodých památek, architektonicky ceněných staveb a opuštěných industriálních prostor. Lokality opuštěných lomů se v plzeňské filmové kanceláři rozhodli prezentovat proto, že se jedná o místa všeobecně vnímaná jako unikátní přírodní fenomény, ač vybudované člověkem, které opětovně “povstaly”, i když byly předurčeny k zániku.

„Letos se zaměřujeme na téma industriálních památek Plzeňského kraje, a to nejen těch architektonických, ale i přírodních. Právě location tour v rámci 33. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který se letos kvůli nepříznivé situaci celosvětové pandemie přesouvá na podzim, povede trasou těch nejzajímavějších lomů a dolů Plzeňského kraje,“ zve k návštěvě Radka Šámalová z Regionální filmové kanceláře Plzeňského kraje. „Opuštěné lomy v průběhu desetiletí buď srostly s přírodou, nebo zde vznikly nevzhledné skládky. Člověk se nebojí dál ničit krajinu, kterou považuje za odepsanou, ovšem lomy skýtají obrovský potenciál v dalším využití nejen z pohledu plynulého začleňování do okolní krajiny. Staré lomy bývaly donedávna považovány za “jizvy” krajiny, ovšem v současné době jsou vyhledávány nejen geology, trampy a obecně turisty, ale mimo jiné v nich zdomácněli i filmaři. Naším cílem je vrátit těmto místům pozornost, jež jim náleží,” dodává Šámalová.


Zdeněk Zrůst, správce areálu, je otevřený člověk. Kromě návštěv potápěčů a sochařů se zde pořádají i koncerty. Využití lomu filmaři vítá: “Když jsem do Lomečku před lety přišel, byl tu jen suchý lom bez vody. Začal jsem sem vozit hlínu na zvednutí hráze, zarybnil jsem ho, vysadil trávu, stromy, keře a v roce 2011 jsme zde umístili podvodní pozorovatelnu. Budu rád, pokud bude mít i další využití, třeba pro filmaře.”

Areál se nachází těsně u přírodního parku Český les, okolím křižují turistické trasy a cyklostezky. V blízkosti je pak historické město Domažlice s malebným náměstím s loubím, kde bez problémů najdete různé možnosti ubytování.

Kontakt pro natáčení v Plzeňském kraji:

Radka Šámalová, radka.samalova@filmplzen.cz, +420 737 190 798

FOTOGALERIE>