Hledáte industriální stavbu s osobitým architektonickým výrazem? Představujeme vám zauhlovací a vodárenskou věž ve Vratislavicích nad Nisou nedaleko Liberce. Tvoří zajímavý celek s kotelnou, ke které patří 75 metrů vysoký komín, a parní elektrárnou spojenou s věží mostkem o dvou obloucích. Soubor staveb z počátku dvacátého století se zachoval s minimem novodobých zásahů.

Kuželovitá věž je 65 metrů vysoká, má tři podlaží a vyhlídkovou terasu. V letech 1916-1918 byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera jako součást výrobního areálu továrny na koberce Ignaz Ginskey & Co. Sloužila k výrobě elektřiny a jako vodojem. Větší část elektřiny byla určena pro továrnu a přebytek šel do veřejné sítě. | Foto: AvantgArt Z. S.

Dnes je průmyslový areál využíván především pro své skladovací prostory. „Interiéry i exteriéry Zauhlovačky a kotelny jsou živým důkazem průmyslového dědictví v našem pohraničí a mají skoro netknutou patinu staleté historie. Proto věříme, že by mohly být zajímavé i jako lokace pro natáčení nebo focení,“ uvádí Jitka Jakubičková ze spolku AvantgArt, který má nyní zauhlovací věž v nájmu a snaží se o její další využití.

„Jednotlivá patra věže jsou různě členitá. Přízemí, kde se nacházela strojovna, je nejrozlehlejší. Má plochu kolem 40 m2, výška stropu je tu přibližně šest metrů. V prvním patře byly zásobníky na uhlí a v horní části vodojem. Z vyhlídkové terasy je vidět nejen celý Ještědský hřeben, ale i vzdálený Jablonec nad Nisou a velká část Liberce,“ přibližuje objekt Pavlína Sacherová z liberecké filmové kanceláře a dodává, že kvůli starým rozvodům jsou zde omezené možnosti elektrického připojení. Oproti tomu například parkovací kapacity v areálu nejsou problémem.


Věž ztratila svůj původní účel v 80. letech minulého století, desítky let pak chátrala bez zájmu majitele či veřejnosti. Až v roce 2015 byla prohlášena kulturní památkou. Právě tehdy se díky Jitce Jakubičkové začala psát nová historie: „Vždy mě zajímaly prostory průmyslových objektů, které ztratily svůj účel a byly často opuštěny tak živelně, že v nich zůstalo mnoho artefaktů připomínajících zašlou slávu. Věřím, že památky ale nelze jen zrekonstruovat a oddálit tak jejich devastaci. Musí žít. To chceme i pro zauhlovačku, a proto tu rádi přivítáme filmaře,“ uzavírá Jakubičková.

Pro více informací o možnostech natáčení v Liberci a jeho okolí kontaktujte Pavlínu Sacherovou z Liberec Film Office: sacherova.pavlina@magistrat.liberec.cz +420 773 781 766.