Před několika dny začalo v České republice natáčení norského filmu Julekongen – Full rustning (Král Vánoc – V plné zbroji).

Tato vánoční pohádková komedie je celovečerní adaptací stejnojmenného oblíbeného televizního seriálu populárního v celé Skandinávii. Příběh rodiny, která musí zachránit zkažené vánoce, režíruje Thale Persen. Českým koproducentem filmu je společnost Film Kolektiv ve spolupráci s Barrandov Studios. Natáčení bude probíhat až do února na českých hradech Kost a Křivoklát, v Českém ráji a barrandovských studiích.

Nejde o první norskou pohádku natáčenou v Čechách. Už v roce 2012 přilákaly pobídky natáčení pohádky Reisen til julestjernen (Cesta za Vánoční hvězdou), kterou režíroval Nils Gaup.

„Norští filmaři si vybrali Českou republiku z prostého důvodu – pro natáčení pohádky zasazené do středověkých kulis je zcela ideální. Díky širokému výběru hradů, vhodných scenérií a zkušenostem českých filmařů s dobovými výpravnými filmy u nás projekt, který by v Norsku bylo nesnadné realizovat, natočí mnohem lépe a levněji,“ řekl Pavel Berčík ze společnosti Film Kolektiv.

Premiéra filmu je plánovaná na listopad 2015.